Нана Клуце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Nana Ama Browne Klutse
Нана Ама Браун  Клуце

Нана Ама Браун Клуце е родена на 23 мај 1981 година во Нјанфеку Екрофул. Основното образование го имала во Аномабо методистичко основно и ЈХС.[1]

Таа продолжила во средното училиште за девојчиња Мфантсиман, а подоцна отишла на Универзитетот во Кејп Коуст во Гана за да учи BSc физика. Докторирала климатологија на Универзитетот во Кејп Таун во Јужна Африка.[1]

Научна кариера[уреди | уреди извор]

Д-р Клуце ја проучувала климатската динамика на Западна Африка. Нејзината работа се фокусирала на науката за климата и развојот конкретно на африканскиот монсун.[2] [3] Таа е виш предавач на Катедрата за физика на Универзитетот во Гана.[4] Во минатото, таа раководела со Центарот за далечинско согледување и клима.[5] Клуце е соработник за климатски науки на Африканскиот институт за математички науки[6] и главен автор кој придонесува во Шестиот извештај за проценка на IPCC (AR6). Таа, исто така, активно ги охрабрува девојчињата во Гана да размислуваат за научни кариери и ги поддржува подобрувањата во научното образование во земјата.[7]

Клуце работела во Институтот за вселенска наука и технологија во Гана на Комисијата за атомска енергија на Гана како постар научник за истражување од 2016 до 2018 година[4] Пред тоа, таа била гостин-предавач во Западноафриканскиот научен сервисен центар за клима и приспособена употреба на земјиште (ВАСКАЛ) во Акуре, Нигерија.[8]

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Клуце е активна и во политиката како член на Националниот демократски конгрес.[4]

Наводи [уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ghana's Dr. Nana Ama Browne Klutse among lead authors for 6th climate change report“. Citinewsroom - Comprehensive News in Ghana (англиски). 2021-08-18. Посетено на 2021-08-20.
  2. Klutse, NAB et al. (2016). Daily characteristics of West African summer monsoon precipitation in CORDEX simulations. Theoretical and Applied Climatology, 123(1-2): 369-86.
  3. Klutse NAB et al (2018). Potential impact of 1.5 °C and 2 °C global warming on consecutive dry and wet days over West Africa. Environmental Letters, 13(5). https://doi.org/10.1088/1748-9326/aab37b
  4. 4,0 4,1 4,2 Donkor, Kwadwo Baffoe (26 July 2019). „Dr Nana Ama Browne Klutse joins NDC Abura Asebu Kwamankese race“. Graphic Online. Посетено на 8 January 2021.
  5. „Nana Ama Browne Klutse: Ghanaian scientist studies dynamics of west African monsoon“. Future Climate for Africa. 21 December 2016. Посетено на 8 January 2021.
  6. „AIMS announces first cohort of women in Climate Change Science Fellows“. 2018-05-15.
  7. Ampofo, Obrempong (26 February 2018). „Mfantseman: Science teachers trained in effective teaching methods“. Citi 97.3 FM News. Посетено на 3 April 2020.
  8. Donkor, Kwadwo (26 July 2019). „Dr Nana Ama Browne Klutse joins NDC Abura Asebu Kwamankese race“. Graphic Online (англиски). Посетено на 3 April 2020.