Прејди на содржината

Намука

Координати: 16°50′S 168°22′E / 16.833° ЈГШ; 168.367° ИГД / -16.833; 168.367
Од Википедија — слободната енциклопедија
Намука
Географија
МестоТихи Океан
Координати16°50′S 168°22′E / 16.833° ЈГШ; 168.367° ИГД / -16.833; 168.367
АрхипелагВануату
Управување
ПокраинаШефа
Демографија
Население0 (2015)


Намука (бислама: Namuka) е ненаселен остров во покраината Шефа во Вануату.[1] Островот е дел од групата на Шепардови Острови.[2]

Географија

[уреди | уреди извор]

Намука се наоѓа непосредно до јужниот брег на островот Епи. Островот не е населен. На Намука има бели плажи, а околу островот има корален гребен.[3]

  1. „Île Namuka (Namuka) / Shefa Province“. Getamap. Посетено на 11 August 2018.
  2. „Namuka Island: Vanuatu“. Geographic Names. Посетено на 11 August 2018.
  3. Seech, John. „Namuka Island, Vanuatu“. Travel Vanuatu. Архивирано од изворникот на 2021-08-13. Посетено на 11 August 2018.

Поврзано

[уреди | уреди извор]