Наметка-фустан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скица од наметка-фустан

Наметка-фустан или палто-фустан е женски фустан кој наликува на наметка, обично со јака, ревери и предни прицврстувања слични на наметката, и изработени во пролет или есенска ткаенина.[1] Современата наметка-фустан за првпат се појавила во 1910-тите, со напис од 1915 година во Vogue, кој ги уверувал читателите дека новата облека може да се носи преку палтени елеци или тенки фустани. Основната наметка-фустан била главна гардероба за повеќето децении, но станала особено популарна во 1960-тите.[2] Во 80-тите и 90-тите години на минатиот век, Дијана, принцезата од Велс, била особено носител на високи облеки на наметки-фустани, многу дизајнирани од Кетрин Вокер.[3][4] Облеката често се препорачувала за оние кои сакаат да проектираат професионален изглед,[5] без оглед дали е во канцеларија,[6] или во судница.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cumming, Valerie; Cunnington, C.W.; Cunnington, P.E. (2010). The dictionary of fashion history (Rev., updated. изд.). Oxford: Berg. стр. 50. ISBN 9781847885340.
  2. Howell, Frances S. (2010). Christopher Costilow (уред.). History of American dress : from the 15th and 16th century through 1965. Escondido, CA: C.T. Costilow. стр. 183. ISBN 9781450547383.
  3. Janaway, Alison; David Levenson (1985). Diana: Her Latest Fashions. Random House. ISBN 9780517453773. ...she has added them to the coat-dress variety which again she popularised almost single-handedly, without waiting for the trend to develop unaided.
  4. Modlinger, Jackie (1998). Diana : woman of style. Godalming: Bramley. ISBN 9781858339658.
  5. Ramsey, Lydia (2008). Manners That Sell: Adding the Polish That Builds Profits. Pelican Publishing. стр. 53. ISBN 9781455608324.
  6. Moore, June Hines (2003). Social skills survival guide: a handbook for interpersonal and business etiquette. Broadman & Holman.
  7. Childress, Celia W. (1995). Persuasive delivery in the courtroom. [Rochester, N.Y.]: Lawyers Cooperative Pub. ISBN 9780762000265.