Нама (Чук)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сателитска снимка на Нама.

Нама или Нема е остров и општина во сојузната држава Чук во Микронезија.[1] Островот е долг 1.5 км и широк 0.5 км. Островот е дел од Горните Мортлокови Острови, и се наоѓа на 60 км југоисточно од Чук и на 13 км северозападно од Лосап.[2]Нама е доста населен остров и според податоците од 2010 година, островот имал 995 жители.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 6°59′30″ N; 152°34′29″ E / 6.9918° СГШ; 152.5746° ИГД / 6.9918; 152.5746