Наковална

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Наковална
Gray917.png
Лева наковална (A) предна страна, (B) внатрешна страна.
Gray915.png
Приказ на слушната туба.
Податоци
Зглобови Incudomalleolar, incudostapedial joint
Назнаки
Латински Incus
MeSH A09.246.397.247.362
TA A15.3.02.038
FMA FMA:52752

Наковалната (латински: incus) претставува мало ковче што се наоѓа во тапанската празнина на средното уво.

Делови[уреди | уреди извор]

На наковалната се разликуваат:

  • тело;
  • горна гранка;
  • долна гранка.

Поврзувања[уреди | уреди извор]

Наковалната се поврзува со чеканчето на горната страна, а на долната страна се поврзува со стременот;

Слушен апарат[уреди | уреди извор]

Улога на чеканчето, стременот и наковалната во слушниот механизам:

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]