Накаш Осман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Накаш Осман
NakkasOsmanIllustratedSiegeOfVienna.jpg
Опсада на Виена“ - дело од Осман
Роден(а)16 век
Отоманско Царство
Починал(а)16 век
Отоманско Царство
Познат(а) поСликарство, минијатурист

Накаш Осман — османлиски сликар и главен минијатурист во Отоманското Царство во во текот на подоцнежната половина на 16 век. Датумите на неговото раѓање и смрт се слабо познати, но повеќето од неговите дела се датирани во последната четвртина од 16 век[1].

Најстарите познати илустрации на Накаш Осман биле направени помеѓу 1560 и 1570 година. Тој е познат како главен илустратор на разните официјални истории напишани од Саид Локман за Мурат III, кои биле изработени во оваа ера, вклучувајќи ги Zafername (Книга на победите), Şahname-ı Selim Han (Книга на кралевите на Селим Кан) и Şehinşahname[2][3]. Во 1582 година Работел на астролошката Книга на Фелисити, а околу 1585 бил еден од илустраторите на Siyer-i Nebi, еп за животот на Мухамед напишан околу 1388 година[4].

Дела[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Feride Çiçekoglu (Winter 2003 г). Difference, Visual Narration, and "Point of View" in My Name Is Red. „Journal of Aesthetic Education“ (University of Illinois Press) том  37 (4): 124–137. doi:10.2307/3527343. 
  2. „Tarih-i Sultan Bayezid Nasuh al-Silahi al Matraki“. Turkish Cultural Foundation. 
  3. Stefano Carboni. Venice and the Islamic World, 828-1797. Yale University Press. ISBN 0-300-12430-9. 
  4. Siyer-i Nebi: The Life of the Prophet. „Antika, The Turkish Journal of Collectable Art“ (15). јуни 1986 г. http://www.ee.bilkent.edu.tr/~history/Ext/prophet.html.