Наканајски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Наканајски јазик
Lakalai
Застапен во Папуа Нова Гвинеја
Говорници 13,000  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3 nak

Наканајскиот е западноокеански јазик, дел од групата на вилаумески јазици од јазичното семејство на австронезиски јазици. Јазикот се зборува во Западна Нова Британија во Папуа Нова Гвинеја. Јазикот го зборувале околу 13.о00 луѓе. Гласот [n] во јазикот бил заменет со гласот [l].

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Gordon, Raymond G., Jr. (ed.), 2005. Ethnologue: Languages of the World, Fifteenth edition. Dallas, Tex.: SIL International.
  • Johnston, Raymond Leslie. 1980. Nakanai of New Britain: The Grammar of an Oceanic Language. Pacific Linguistics: Series B-70.
  • Spaelti, Philip. 1997. Dimensions of Variation in Multi-Pattern Reduplication. Doctoral Dissertation: University of California, Santa Cruz.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]