Наиро Кинтана

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Наиро Квинтана)
Прејди на: содржини, барај
Наиро Кинтана
Лични податоци
Цело име Наиро Александер Кинтана Рохас
Роден 4 февруари 1990 (1990-02-04) (25 г.)
Бојака, Колумбија
Висина 1,67 м[1]
Маса 59 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клуб Мувистар Тим
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за искачување
Професионални клубови
2009
2010–2011

2012–
Бојака ес пара Вивирла
Кафе де Колумбија-Колумбија ес Пасион
Мувистар Тим
Значајни победи
Гранд Тур
Џиро д’Италија
Генерален пласман (2014)
Пласман за млад возач (2014)
2 индивидуални етапи (2014)
Тур де Франс
Планински пласман (2013)
Пласман за млад возач (2013)
1 индивидуална етапа (2013)

Етапни трки

Трка околу Баскија (2013)
Тирено-Адријатико (2015)
Вуелта а Бургос (2013, 2014)
Тур де л’Авенир (2010)
Рут ду Суд (2012)
Вуелта а Мурсија (2012)
Тур де Сан Луис (2014)

Еднодневни трки и класици

Џиро дел’Емилија (2012)
Последна промена
10 мај 2015

Наиро Александер Кинтана Рохас (шпански: Nairo Alexander Quintana Rojas; р. 4 февруари 1990) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мувистар Тим.[2][3] Негова најголема вештина е искачувањето, бидејќи има многу мала тежина и градба. Негов најголем резултат во кариерата досега е победата на Џиро д’Италија 2014,[4] како и второто место на Тур де Франс 2013. Неговиот брат Дајер Кинтана, исто така, е професионален велосипедист и член на Тим Мувистар.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Кинтана доаѓа од многу скромно семејство и неговите родители го пораснале во многу тешки економски услови, но сепак успеале да заштедат да му купат половен велосипед на Кинтана за да му се олесни патот до училиште.[5]

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Во 2010 година, Кинтана ја освоил Тур де л’Авенир докажувајќи дека е еден од ветувачките таленти на колумбискиот велосипедизам.

Мувистар (2012-денес)[уреди | уреди извор]

2012[уреди | уреди извор]

Во 2012 година го освоил генералниот пласман на Вуелта а Мурсија. Во 2012 однел престижна победа на Критериум ду Дофине, кога отпочнал противнапад на помала група возачи, вклучувајќи го водачот Бредли Вигинс откако го достигнале и последниот бегалец на етапата. Го одржал неговото соло водство на спустот до Морзин.[6] По освојување на таа етапа, годината ја завршил со победа на Рут ду Суд. Кинтана го имал својот прв настан на некоја голема трка на Вуелта а Еспања, каде бил еден од клучните помошници на Алехандро Валверде, така што Шпанецот завршил на второто место во генералниот пласман. Кинтана завршил на 36. место. Во октомври го освоил Џиро дел’Емилија.

2013[уреди | уреди извор]

Кинтана на Трката околу Британија 2013

Во 2013, Кинтана ја освоил кралската етапа на Трката околу Баскија спринтајќи до победа по последното искачување во Еибар-Арате, 2 секунди пред групата од шест велосипедисти во која биле и неговите најблиски ривали.[7] Кинтана победил во генералниот пласман преку завршниот хронометар, завршувајќи секунда зад Тони Мартин (Омега Парма-Квик Степ), здобивајќи доволно време пред возачот на Тим Скај Серхио Енао за да ја преземе водечката маичка од него.[8]

На Тур де Франс 2013, Кинтана нападнал на Кол де Пелер во текот на осмата етапа и станал првиот човек кој поминал низ највисокиот премин таа година. Подоцна бил претекнат на претпоследното искачување на етапата од фаворитот на трката Крис Фрум. Кинтана го преземал водството во пласманот за млад возач и ја добил наградата за најборбен возач на таа етапа.[9] На етапата 15 до Мон Венту, Кинтана повторно нападнал рано и само предводникот на трката Фрум успеал да го следи, на крајот отпаднал во последните два километри на искачување откако возеле заедно во поголем дел.[10] По етапата 15, Кинтана се искачил на шестото место во генералниот пласман. На етапата 18 по прв пат било вклучено познатото искачување Алп д’Ез два пати. Четвртото место на етапата на Кинтана го поместил на третото место, односно на место на подиум, во генералниот пласман по прв пат на Тур де Франс. На етапата 20 не само што го одбранил третото место, туку и го нападнал Фрум и се одвоил од него во последниот километар за победа на етапата пред Хоаким Родригез и Фрум и се искачил до второто место, на кое и завршил на Тур. Исто така ја освоил маичката за млад возач, како и планинскиот пласман. Завршувајќи втор во генералниот пласман бил најдобар резултат за Колумбиец или некој возач од Јужна Америка на Тур де Франс и прв дебитант на Тур, кој завршил на подиум од Јан Улрих во 1996. По Тур, Кинтана победил на Вуелта а Бургос, каде ја освоил петтата етапа, откако отпаднал Винченцо Нибали на последното искачување.

2014[уреди | уреди извор]

Кинтана во водечката розева маичка на Џиро д’Италија 2014

Поради високите планини и поголемиот број искачувања на Џиро д’Италија, Кинтана одлучил да цели на Џиро и да го прескокне Тур де Франс. Сезоната 2014 му започнала со победа на Тур де Сан Луис по победата на планинската четврта етапа. Завршил втор на Тирено-Адријатико зад Алберто Контадор, разболувајќи се веднаш по завршувањето на трката.[11] Потоа завршил петти на Волта а Каталуња, одразувајќи му се болеста по Тирено.[12]

На Џиро д’Италија 2014, неговиот почеток на трката не бил во најдобар тек поради некои здравствени проблеми поради студеното време. Екипата на Кинтана, Мувистар, започнала на осмото место на воведниот хронометар во Белфаст, 55 секунди зад победниците Орика ГринЕЏ, откако врнело за време на нивниот настап.[13] На шестата етапа, Кинтана бил попречен од големиот пад на завршното искачување, поради што задоцнил 2 минути и 8 секунди зад предводникот Мајкл Метјус. Иако не загубил многу време, по индивидуалниот хронометар на етапата 12, бил на три и пол минути доцнење зад предводникот на трката Ригоберто Уран.[14] Сепак, неговата форма се вратила на етапите 14 и 15, намалувајќи ја разликата на 2' 40". Подоцна ја достигнал неговата врвна форма во последната недела на трката.[15] На етапата 16 ја преземал водечката розева маичка во контроверзни услови, откако некои од неговите ривали погрешно помислиле дека спустот од Стелвио бил неутрализиран; возејќи низ густата магла и слабата видливост, Кинтана го следел нападот на Пјер Ролан и Рајдер Хесједал, на крајот победувајќи на етапата и го преземал водството на трката. На етапата 19, Кинтана извозил фантастично на Монте Грапе победувајќи го планинскиот хронометар, со што покажал дека е најдобриот возач на трката. Го одржал водството од три минути и на Цонколан, како и на завршницата во Трст. Кинтана, исто така, ја освоил и белата маичка за најдобар млад возач.[16]

По Џиро, Кинтана се одморал неколку месеци од трки. Се вратил во Европа во август целејќи на победа на Вуелта а Еспања. Две недели пред Вуелта, Кинтана ја освоил третата етапа на Вуелта а Бургос и завршил втор на завршниот хронометар, со што го претекнал второпласираниот Даниел Морено. На Вуелта, Кинтана го преземал водството на трката по индивидуалниот хронометар на десеттата етапа. Меѓутоа, доживеал сериозен пад откако погрешно прочитал една кривина и изгубил четири минути и црвената маичка.[17] Повторно паднал на почетокот на следната етапа и се повлекол од трката поради скршена клучна коска.[18]

2015[уреди | уреди извор]

Кинтана ја започнал сезоната 2015 на Тур де Сан Луис.[19] Завршил трет во генералниот пласман на трката.[20] Кинтана првично требало да настапи на Вуелта а Андалусија, но падот на националното друмско првенство го приморало да се повлече.[21] Негова следна трка била Тирено-Адријатико. Тука ја освоил првата победа во сезоната, на врвот на искачувањето Терминило, каде исто така го преземал водството на трката. Победил при снежно невреме. Успеал да го одбрани водството на трката и ја освоил трката, како и маичката за млад возач.[22] Кинтана бил избран од неговата екипа на две класични трки со калдрма (Е3 Харелбеке и Дварс дор Вландерен) со цел да го подготват за калдрмата која што ќе биде присутна на Тур де Франс 2015.[23]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
1. Краен пласман Тур де л’Авенир
1. Етапи 6
1. Етапа 7
2011
1. Jersey red.svg Планински пласман Волта а Каталуња
2012
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Вуелта а Мурсија
1. Етапа 1
1. Jersey orange.svg Краен пласман Рут ду Суд
1. Етапа 3
1. Џиро дел’Емилија
1. Етапа 6 Критериум ду Дофине
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
1. Пласман за млад возач Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
2013
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Баскија
1. Етапа 4
1. Jersey white.svg Бодовен пласман
1. Jersey violet.svg Краен пласман Вуелта а Бургос
1. Етапа 5
2. Краен пласман Тур де Франс
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 20
4. Краен пласман Волта а Каталуња
1. Етапа 3
7. Краен пласман Вуелта а Андалусија
2014
1. Jersey orange.svg Генерален пласман Тур де Сан Луис
1. Jersey red.svg Планински пласман
1. Етапа 4
1. Jersey pink.svg Краен пласман Џиро д’Италија
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 16
1. Етапа 19 (ITT)
1. Jersey violet.svg Краен пласман Вуелта а Бургос
1. Jersey red.svg Планински пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
2. Краен пласман Тирено-Адријатико
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
5. Краен пласман Волта а Каталуња
2015
1. Jersey blue.svg Краен пласман Тирено-Адријатико
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 5
3. Краен пласман Тур де Сан Луис
4. Краен пласман Трка околу Баскија
8. Краен пласман Тур де Романди

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро 1
Jersey yellow.svg Тур 2
Jersey red.svg Вуелта 36 СО

СО = се откажал

Други поголеми етапни трки[уреди | уреди извор]

Трка 2011 2012 2013 2014 2015
Париз-Ница
Тирено-Адријатико 2 1
Волта а Каталуња 103 4 5
Трка околу Баскија 1 4
Тур де Романди 8
Критериум ду Дофине 38
Тур де Свис

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Наиро Кинтана“. Мувистар Тим. Abarca Sports. http://www.movistarteam.com/equipo/nairo-quintana. конс. 3 јануари 2014. 
 2. Јаселга Абрео, Алфредо. „A Nairo Quintana el ciclismo lo marcó desde el día en que nació“, „El Espectador“, Fidel Cano Correa; Comunican S.A., 4 декември 2010 (конс. 20 февруари 2012). (на шпански)
 3. Стоукс, Шејн. „Поранешниот победник на Тур де л’Авенир потпиша за Мувистар“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 4 октомври 2011 (конс. 3 март 2012).
 4. Кинтана победник на Џиро д’Италија“, „Утрински весник“, МПМ Македонија, 2 јуни 2014 (конс. 2 јуни 2014).
 5. „Кој е Наиро Кинтана?“. Cycling Inquisition. 6 април 2013. http://www.cyclinginquisition.com/2013/04/who-is-nairo-quintana.html. конс. 6 јули 2013. 
 6. Сузан Вестемајер. „Дофине: Вигинс и Скај доминираа на Жу План“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 9 јуни 2012 (конс. 22 октомври 2012).
 7. Даниел Бенсон. „Кинтана победи на дождот во Арате“, „Cyclingnews“, Future Publishing Limited, 4 април 2013 (конс. 6 април 2013).
 8. Кинтана победи на Трката околу Баскија“, „Cyclingnews“, Future Publishing Limited, 6 април 2013 (конс. 6 април 2013).
 9. Boom: Froome blows the race to pieces!“, „Тур де Франс“, Amaury Sport Organisation, 6 јули 2013 (конс. 6 јули 2013).
 10. „Резултати од етапата 15 - Тур де Франс 2013“. http://www.letour.fr/le-tour/2013/us/stage-15/news/int/nairo-quintana-at-the-end-i-lacked-strength.html. 
 11. Најџел Вин. „Алберто Контадор победи на Тирено-Адријатико 2014“. Cycling Weekly. http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/contador-wins-tirreno-adriatico-2014-118237. конс. 31 јули 2014. 
 12. „Хоаким Родригез победи на Волта а Каталуња; Ливе Вестра го освои финалето“. Velonews.competitor.com. 30 март 2014. http://velonews.competitor.com/2014/03/news/joaquim-rodriguez-wins-volta-catalunya-lieuwe-westra-takes-finale_321936. конс. 31 јули 2014. 
 13. „Како Наиро Кинтана победи на неговиот прв Гранд Тур“. BBC Sport. 1 јуни 2014. http://www.bbc.com/sport/0/cycling/27281510. конс. 6 јуни 2014. 
 14. „Наиро Кинтана победи на Џиро д’Италија 2014“. Cycling Weekly. 1 јуни 2014. http://www.cyclingweekly.co.uk/racing/giro-ditalia/nairo-quintana-wins-2014-giro-ditalia-124942. конс. 6 јуни 2014. 
 15. „Movistar's Nairo Quintana seals overall victory as Colombians turn back the clock“. Daily Telegraph. 1 јуни 2014. http://www.telegraph.co.uk/sport/othersports/cycling/giro-d-italia/10868240/Giro-dItalia-2014-stage-21-Movistars-Nairo-Quintana-seals-overall-victory-as-Colombians-turn-back-the-clock.html. конс. 6 јуни 2014. 
 16. „Кинтана горд да биде првиот колумбиски победник на Џиро д’Италија“. Cycling News. 1 јуни 2014. http://www.cyclingnews.com/news/quintana-proud-to-be-first-colombian-winner-of-the-giro-ditalia. конс. 6 јуни 2014. 
 17. Алесдер Фотерингем. „Кинтана го изгуби водството на Вуелта а Еспања по катастрофалниот пад“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 2 септември 2014 (конс. 2 септември 2014).
 18. Кинтана се откажа од Вуелта а Еспања“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 3 септември 2014 (конс. 3 септември 2014).
 19. http://www.eltiempo.com/deportes/ciclismo/venimos-con-un-equipo-joven-pero-quiero-ganar-nairo-quintana/15092160
 20. „Дијаз победи на Тур де Сан Луис“. 25 јануари 2015. http://www.cyclingnews.com/races/tour-de-san-luis-2015/stage-7/results. конс. 15 март 2015. 
 21. Стјуарт Кларк (13 февруари 2015). „Наиро Кинтана ќе ја пропушти Вуелта а Андалусија по падот на националното“. http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/nairo-quintana-miss-vuelta-andalucia-nationals-crash-157478. конс. 15 март 2015. 
 22. Најџел Вин. „Наиро Кинтана победи на Тирено-Адријатико 2015“, „Cycling Weekly“, IPC Media Sports & Leisure network, 17 март 2015 (конс. 17 март 2015).
 23. Ричард Виндзор. „Quintana to race on cobbles in preparation for the Tour, but should the pavé have a place?“. Cycling Weekly. http://www.cyclingweekly.co.uk/racing/tour-de-france/quintana-race-cobbles-preparation-tour-pave-place-152178. конс. 15 март 2015. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]