Наима Салбом

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Наима Салбом (15 мај 1871 - 29 март 1957) била шведски хемичар, минералог и активист за мир. Таа се смета за една од најистакнатите жени хемичари во Шведска од крајот на 19 и почетокот на 20 век.[1]

Наима Салбом

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Creese, Mary R. S.; Creese, Thomas M. (2004). Ladies in the Laboratory II: West European Women in Science, 1800-1900: A Survey of Their Contributions to Research. Maryland: Scarecrow Press. стр. 8. ISBN 978-0-8108-4979-2.