Назад за првпат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Назад за првпат“
Студиски албум од Лудакрис
ИздаденОктомври 17, 2000 (САД)
Снимен1998 − 2000
Жанр
Траење56:32
Издавачка куќа
Продуцент
Лудакрис — Хронологија
Incognegro
(2000)
Back for the First Time
(2000)
Word of Mouf
(2001)
Издадени песни од Back for the First Time
  1. "What's Your Fantasy"
    Издадена: September 12, 2000
  2. "Southern Hospitality"
    Издадена: January 2, 2001

"Back For The First Time" или во превод "Назад за првпат" е деби студиски албум на американскиот хип хоп артист Лудакрис. Албумот е издаден на 17 Октомври, 2000 година, под неговата сопствена издавачка куќа, со помош на Def Jam South.

Позадина[уреди | уреди извор]

Повеќето од песните се превземени од неговиот прв албум, кој го продавал без помош на голема издавачка куќа, освен песните "Stick 'Em Up" со UGK, "Southern Hospitality", ремикс од "What's Your Fantasy" и "Phat Rabbit".

Продажби[уреди | уреди извор]

Албумот дебитирал на место бр. 4 на US Billboard 200, и продал 133.000 копии во првата недела. Последен пат е проверено во Ноември 2009, и од своето издавање до тогаш, албумот има продадено 3.1 милион копии во Америка. Албумот е сертифициран трипати платинум за продавање преку 3 милиони копии.

Список на песни[уреди | уреди извор]

# Име на песната Продуцент Времетраење
1 "U Got a Problem?" Bangladesh 4:55
2 "Game Got Switched" Organized Noize 4:09
3 "1st & 10" (Feat. I-20 & Fate Wilson) Bangladesh 3:43
4 "What's Your Fantasy" (Feat. Shawnna) Bangladesh 4:35
5 "Come On Over" (skit) 1:03
6 "Hood Stuck" Ludacris 4:21
7 "Get Off Me" (Feat. Pastor Troy) Jermaine Dupri 2:46
8 "Mouthing Off" (Feat. 4-Ize) Ludacris 3:01
9 "Stick 'Em Up" (Feat. UGK) Bangladesh 5:05
10 "Ho" (skit) 0:42
11 "Ho" Bangladesh 2:50
12 "Tickets Sold Out" (skit) 0:32
13 "Catch Up" (Feat. I-20 & Fate Wilson) Ludacris, Fate Wilson 4:14
14 "Southern Hospitality" The Neptunes 5:00
15 "What's Your Fantasy (Remix) (Feat. Trina, Shawnna & Foxy Brown) Bangladesh 4:37
16 "Phat Rabbit" Timbaland 4:59