Наетал-Валдау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Наетал-Валдау
Место во Шлојзинген
Панорама на Валдау
Панорама на Валдау
Наетал-Валдау во рамките на Германија
Наетал-Валдау
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Град Шлојзинген
Место единици 5
Основни податоци
Површина 32,97 км2
Надм. височина 410 м
Население 2.997  (31 декември 2017)
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98553
Повик. бр. 036841, 036878
Портал www.nahetal-waldau.de
Координати 50°31′9″N 10°47′51″E / 50.51917° СГШ; 10.79750° ИГД / 50.51917; 10.79750Координати: 50°31′9″N 10°47′51″E / 50.51917° СГШ; 10.79750° ИГД / 50.51917; 10.79750

Наетал-Валдау (германски: Nahetal-Waldau) — поранешна општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 6 јули 2018 година претставува дел од градот Шлојзинген.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓала во Природниот парк Тириншка Шума. Местата Валдау и Оберод се наоѓале во долина на Шлојзе, додека местата Шлојзингернојндорф и Хинтерна се наоѓале во долина на Нае.

Местото Оберод се наоѓало непосредна до вештачкото езеро Рачер.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Во составе на општината влегувале местата:[1]

  • Хинтерна
  • Оберод
  • Шлојзингернојндорф
  • Зилбах
  • Валдау

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]