Надја Селруп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Надја Селруп како Есмералда во звонарот на Нотр-Дам (2009)

Надја Селруп (родена 1977 година) била шведска балетска танчерка. По договорите со Баварскиот државен балет во Минхен и Шпанската национална танцова компанија во Мадрид, таа се вратила во Стокхолм во 2007 година за да се приклучи на Кралскиот шведски балет каде што била главна танчерка.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Селруп учела на Кралското шведско балетско училиште, дипломирајќи во 1994 година. Во 1995 година, таа го освоила сребрениот медал на натпреварот за млади танчери на Евровизија. Откако се приклучила на Кралскиот шведски балет, таа поминала краток период со Баварскиот државен балет (1995–96) како солист. Во 2001 година, таа се приклучила на шпанската национална танцова компанија, но се вратила во Шведска во 2007 година, и наскоро станала главна танчерка.[2]

Таа ја имала играта на водечка улога во Лебедово езеро, Жизел, Ромео и Јулија и Аурора во Заспаната убавица како и Есмералда во Пер Изберг „звонарот на Нотр Дам и Хермија“ во Џон Нојмајер "Сон на летната ноќ е.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Nadja Sellrup“ (шведски). Operan.se. Архивирано од изворникот на 6 May 2014. Посетено на 6 May 2014.
  2. „Sellrup ny premiärdansare vid Operan“. Svenska Dagbladet (шведски). 8 June 2007. Посетено на 6 May 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]