Прејди на содржината

Надежда Таланова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Надежда Таланова
Медали
Натпреварувач за  Русија
Женски биатлон
Олимписки игри
Златен медал - прво место Лилехамер 1994 4 x 7.5 км штафета

Надежда Александровна Таланова (родена на 17 април 1967 година во Удмуртија) ― руска биатлонка. На Зимските олимписки игри 1994 во Лилехамер, таа освоила златен медал со рускиот штафетен тим, кој се состоел од неа, Наталија Снитина, Луиза Носкова и Анфиса Резцова.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Profile: Nadezhda Talanova“. sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 17 април 2020. Посетено на 13 февруари 2022.