Надвојвода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Круна на надвојвода

Надвојвода[1][2] (германски: Erzherzog, женски род: Erzherzogin) — благородничка титула, женски род гласи надвојвотка. Во однос на чинот, оваа титула е над војвода и под крал. Оваа титула ја користеле само принцовите од династијата Хабсбурговци од 1453 до 1918 година.

Областа на која владее надвојводата се нарекува надвојводство.

Наводи[уреди | уреди извор]