Надворешен отвор на мочен канал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Надворешен отвор на мочен канал
Male urethral opening.JPG
Поглед кон отворот кај мажите.
Kitzler, Bild2.jpg
Поглед кон отворот кај жените.
Податоци
ЛатинскиOrificium urethrae externum

Надворешен отвор на мочен канал — отвор кој се наоѓа во надворешните полови органи кај мажот и жената. Кај мажот, отворот се наоѓа на врвот на главата на пенисот, а кај жената се наоѓа зад клиторисот од вагината. Низ отворот се исфрлува урината.

Мажи[уреди | уреди извор]

Кај мажите отворот се наоѓа на врвот на главата на пенисот. Отворот е долгнавест и поставен вертикално. Отворот зависи од маж до маж. Несоодветната поставеност на отворот се нарекува хипоспадија. Во таков случај, отворот е поставен под главата на пенисот. Ако отворот е поставен на горниот дел од пенисот тогаш таа состојба се нарекува еписпадија.

Жени[уреди | уреди извор]

Кај жените, отворот се наоѓа 2.5 см позади главата на клиторисот и веднаш пред вагината.

Дијаграми[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]