Награди Балзан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Носителот на Награда Балзан за 2008 Џорџо Наполитано, Претседател на Италија

Наградите Балзан се доделуваат годишно од Меѓународната фондација Балзан на луѓе или организации кои имаат исклчителни достигнувања во областа на општествените и природните науки и културата, како и за исклучителни напори за мир меѓу луѓето.

Секоја година се избираат полиња прифатливи за награда за наредната година и се одредува висината на истата. Од 2001 година, паричната награда изнесува 1 милион швајцарски франци, под услов половина од истите да се искористат за проекти во кои се вклучени млади истражувачи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]