Прејди на содржината

Награда „Мито Хаџи Василев - Јасмин“

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мито Хаџивасилев Јасмин претставува државна награда, со која се оддава признание за остварувања во областа на публицистиката и новинарството. Во една година можат да се доделат најмногу до две награди.[се бара извор] Се доделува на 21 декември - денот на раѓањето на Мито Хаџи Василев Јасмин.[1] Државната награда „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ за првпат е доделена во 1969 година.

Добитници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Членови 1,2,7,12,16,17 и 18 од Законот за државните награди, Законот за изменување и дополнување на Законот за државните награди („Службен весник на Р.М.” бр.52/06 и бр.54/07)
 2. „„Јасмин" за Иван Глигоровски и за Стојан Тренчевски“. Дневник. 17 декември 2007, 17:52. Посетено на 2011-12-21. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)[мртва врска]
 3. „Наградата "Јасмин" за Неновски, Зејнулаху и Момировски“. Нет Пресс. Посетено на 2011-12-21. На |first= му недостасува |last= (help)[мртва врска]
 4. „Махи Несими ја прими наградата „Мито Хаџивасилев Јасмин" за публицистика“. Утрински Весник. 21 декември 2009, 16:47. Посетено на 2011-12-21. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 5. „Доделени наградите „Јасмин". Дневник. 22 декември 2010, 09:49. Посетено на 2011-12-21. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)[мртва врска]
 6. „Мито Хаџи Василев-Јасмин 2011“. Министерство за Култура на Македонија. Архивирано од изворникот на 2011-12-28. Посетено на 2011-12-21.
 7. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-08-20. Посетено на 2015-11-12.
 8. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2015-11-12.
 9. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2015-11-12.
 10. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-11-13. Посетено на 2016-12-12.
 11. http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=B7EBF43C8EAFC447B410729A93B61EA7[мртва врска]
 12. „НЕМА ДА СЕ ДОДЕЛИ ДРЖАВНАТА НАГРАДА „МИТО ХАЏИВАСИЛЕВ-ЈАСМИН" ЗА НОВИНАРСТВО И ПУБЛИЦИСТИКА“. Телма. 20 декември 2017. Посетено на 12 декември 2020.
 13. „Одлука за доделување на државната награда „Мито Хаџи Василев – Јасмин" во 2018 година“. Министерство за култура. 11 декември 2018. Архивирано од изворникот на 2021-05-03. Посетено на 12 декември 2020.
 14. „Одлука за доделување на државната награда „Мито Хаџи Василев – Јасмин" во 2019 година“. Министерство за култура. 19 декември 2019. Посетено на 12 декември 2020.[мртва врска]
 15. Стефанова, Нина (8 декември 2020). „Заради застојот во Собранието – наградата "Свети Климент Охридски" не се додели“. Телма. Посетено на 12 декември 2020.
 16. „Доделување на државната награда „Мито Хаџи Василев-Јасмин". Опсервер. 21 декември 2022. Архивирано од изворникот на 2022-12-25. Посетено на 25 декември 2022.