Награда „Мигел де Сервантес“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Награда „Мигел де Сервантес“
Medal of the Miguel de Cervantes Prize.svg
Мрежно местоhttps://www.culturaydeporte.gob.es/cultura/libro/premios/listado-de-premios/cervantes/presentacion.html Уреди на Википодатоците


Наградата „Мигел де Сервантес“ (шпански: Premio de Literatura en Lengua Castellana Miguel de Cervantes) се доделува секоја година во чест на животното дело на истакнат писател на шпански јазик[1].

Историја[уреди | уреди извор]

Наградата била воспоставена во 1975 година од Министерството за култура на Шпанија и првпат била доделена следната година.

Победникот добива парична награда од 125.000 евра, што го прави еден од најбогатите книжевни награди во светот.

Авторите на наградите се од оние држави кои се со со шпански говорен јазик. Од четириесет и седумте награди доделени во историјата на наградата Сервантес, само шест биле доделени на жени .

Наградата е именувана по Мигел де Сервантес, авторот на Дон Кихот. Кандидатите се предложуваат од Асоцијација на академии за шпански јазик (т.е. , Кралската шпанска академија).

Почнувајќи од врачувањето на наградата за 2019 година на Џон Маргарет, добитниците добиваат признание за нивното пишување романи, поезија, раскази, есеи, преводи, филозофија или драми – или за нивни комбинации. Со двајца победници во 1979 година, имало 45 добитници на наградата Мигел де Сервантес.

Наградата Сервантес и Нобеловата награда за литература[уреди | уреди извор]

Тројца од 45-те добитници на наградата Мигел де Сервантес ја добија и Нобеловата награда за литература. Октавио Паз (Сервантес 1981, Нобел 1990) и Марио Варгас Љоса (Сервантес 1994, Нобел 2010), беа наградени со Нобеловата награда во следните години, додека Камило Хозе Села ја доби Нобеловата награда] во 1989 година и ја доби наградата Сервантес во 1995 година[2].

Лауреати[уреди | уреди извор]

Списокот на победници е достапен на официјалната веб-страница на „Премио „Мигел Сервантес“.

Година Фотографија Писател Земја Жанр
1976 Jorge Guillén y la infancia.jpg Хорхе Гиљен  Шпанија поет
1977 Alejocarpentier.jpg Алехо Карпентиер  Куба роман, есеј
1978 Dámaso Alonso.jpg Дáмасо Ало́нсо  Шпанија поезија
1979 Jorge Luis Borges 1951, by Grete Stern.jpg Хорхе Луис Борхес  Аргентина расказ, поезија, есеј, превод
Monumento a Gerardo Diego.jpg Херардо Диего  Шпанија поезија
1980 "Retrat de l'escriptor Juan Carlos Onetti (1909-1994)".png Хуан Карлос Онетти  Уругвај роман
1981 Octavio Paz - 1988 Malmö.jpg Октавио Паз  Мексико поезија, есеј
1982 Луис Росалес Камачо  Шпанија поезија, есеј
1983 RafaelAlberti01.JPG Рафаел Алберти  Шпанија поезија
1984 Ernesto Sábato 1945.jpg Ернесто Сабато  Аргентина роман, есеј
1985 Gonzalo Torrente Ballester-ERREKA.jpg Гонсало Торренте Балестер  Шпанија роман
1986 Antonio Buero Vallejo.jpg Анто́нио Буэ́ро Ваље́хо  Шпанија драма
1987 Carlos Fuentes.jpg Карлос Фуентес  Мексико роман, есеј
1988 María Zambrano ca. 1918.JPG Мари́ја Самбра́но  Шпанија филозофија, есеј
1989 Escritor Augusto R. Bastos.jpg Аугу́сто Ро́а Ба́стос  Парагвај роман
1990 Bioy.png Адолфо Биои Касарес  Аргентина роман, расказ
1991 Francisco Ayala.jpg Ајала Франсиско (романописец)  Шпанија роман, расказ, есеј, превод
1992 Dulce frente a su escritorio.jpg Лоинас, Дулче Марија  Куба поезија
1993 Miguel Delibes (1998) - 1.tif Делибес, Мигел  Шпанија роман
1994 Mario Vargas Llosa (2010).jpg Марио Варгас Љоса  Перу роман, есеј, расказ, драма
1995 Camilo José Cela Madrid 1996.jpg Камило Хосе Села  Шпанија роман
1996 Хозе Гарсија Нието  Шпанија поезија
1997 Guillermo cabrera infante.png Гиљермo Kабрерa Инфанте  Куба расказ
1998 José Hierro-SSReyes.jpg Хиеро, Хозе  Шпанија поезија
1999 Jorge Edwards (Feria del Libro de Madrid, 6 de junio de 2008).jpg Едвардс, Хорхе  Чиле роман
2000 Francisco Umbral - Francisco Alejandro Pérez Martínez.jpg Франциско Умбрал  Шпанија роман, есеј
2001 Álvaro Mutis - A Pobra do Caramiñal.jpg Алваро Мутис  Колумбија поезија, роман
2002 José Jiménez Lozano.jpg Хозе Хименез Лозано  Шпанија роман
2003 Gonzalo Rojas - PUC.jpg Гонзало Рохас  Чиле поезија
2004 Sanchez Ferlosio.jpg Рафаел Санчез Ферлосио  Шпанија роман, есеј
2005 Серхио Питол  Мексико роман
2006 Antonio Gamoneda editado 2.jpg Antonio Gamoneda  Шпанија поезија
2007 Juan Gelman -presidenciagovar- 31JUL07.jpg Juan Gelman  Аргентина поезија
2008 Juan Marsé.jpg Хуан Марсе  Шпанија расказ
2009 Jeppacheco.jpg Хосе Емилио Пачеко  Мексико поезија, роман, расказ
2010 Ana María Matute.jpg Ана Марија Матуте  Шпанија роман
2011 Nicanor Parra (c. 1935).jpg Никанор Пара  Чиле поезија
2012 Caballero Bonald.jpg Хозе Мануел Кабаљеро Боналд  Шпанија поезија, роман
2013 YampolskyBookPresentation16.JPG Елена Понијатовска  Мексико роман
2014 Juan-goytisolo.jpg Хуан Гојтисоло  Шпанија роман, есеј
2015 Fernando del Paso.jpg Фернандо дел Пасо  Мексико роман, поезија, есеј, драма, расказ
2016 Eduardo Mendoza (Feria del Libro de Madrid, 6 de junio de 2008).jpg Едуардо Мендоса Гарига  Шпанија роман, драма
2017 Ramirez, Sergio.jpg Серхио Рамирез  Никарагва роман, расказ, есеј
2018 Ida Vitale at Texas A&M University.jpg Ида Витале  Уругвај поезија, проза, есеј
2019 Joan Margarit i Consarnau.jpg Џоан Маргарет  Шпанија поезија
2020 Brines.JPG Франциско Бринс  Шпанија поезија
2021 Cristina Peri.jpg Кристина Пери Роси  Уругвај проза, поезија, расказ, превод

Лауреати по земја[уреди | уреди извор]

Следната табела го прикажува бројот на лауреати по земја:

Ранг Држава Лауреат
1  Шпанија 24
2  Мексико 6
3  Аргентина 4
4  Чиле 3
4  Куба 3
4  Уругвај 3
7  Колумбија 1
7  Никарагва 1
7  Парагвај 1
7  Перу 1
Вкупно 47

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]