Награда „Антево перо“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Споменикот на Анте Поповски во Лазарополе

Награда „Антево перо“ – награда за необјавена поетска книга на македонски јазик. Таа е воспоставена во чест на поетот Анте Поповски.

Награда[уреди | уреди извор]

Наградата ја доделува Meѓународната поетско-културна манифестација „Анте Поповски – Антево перо“ и се состои во непрофитно објавување на поетскиот ракопис, со назнака на името на наградата на корицата од книгата и со отстапување на комплетниот тираж (300 примероци) на авторот.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Наградата „Антево перо“ била востановена во 2018 година за необјавена поетска книга (поетски ракопис) и на конкурсот може да се пријават автори кои имаат необјавен поетски ракопис на македонски јазик. Нејзин прв добитник бил поетот Славе Ѓорѓо Димоски.[2]

Досегашни добитници[уреди | уреди извор]

Година Добитник Книга поезија
2018[2] Славе Ѓорѓо Димоски Кумова слама
2019[3] Александра Димитрова Дупка

Наводи[уреди | уреди извор]