Награда по математика за девојчиња

Од Википедија — слободната енциклопедија

Наградата за математика на Advantage Testing Foundation , честопати наречена Награда по математика за девојчиња, е годишен натпревар по математика, отворен за ученички од средните училишта од САД и Канада . Натпреварот ја нуди најголемата единствена парична награда во светот за математика за млади девојки. Во 2017 година, наградата за првото место беше 46.000 УСД (за првпат поделена подеднакво меѓу тројката), и уште 9.000 УСД поделени меѓу преостанатите финалисти.[1] Девојките можат да освојат максимум 50.000 УСД со учество на натпреварот во текот на повеќе години.[2] Организиран секоја година од Фондацијата за тестирање на предност, се смета дека е врвен натпревар по математика за млади девојки во Северна Америка.[3] [4]

На еднодневниот годишен натпревар можат да учестуваат ученички од средно училиште 12 одделение или подолу, од Соединетите држави и Канада кои постигнале квалификациски резултат на Испитите за американски натпревари по математика, поточно АМЦ 10 или АМЦ 12 доделени во февруари секој година.[5] Секоја година се избираат до 300 учесници за натпреварот. Учесниците мора да одговорат на 20 прашања со кратки одговори кои содржат проблеми од темите геометрија, алгебра, тригонометрија и други теми по математика за 150 минути. Тестовите потоа ги разгледува судии, кои доделуваат парични награди на учесниците со најдобри резултати. [6]

Историја[уреди | уреди извор]

Натпреварот беше основан 2009 година од страна на Арун Алагапан и Д-р Рави Бопана во обид да ја инспирираат следната генерација жени математичари и да создадат заедница на млади жени кои имаат страст за математика.[7] Бопана, основачот и директор на натпреварот, во една од неговите изјави, рече дека „Наградата по математика е создадена за да ги разоткрие стереотипи и да ги поддржи младите жени кои гледаат на математиката на повисоко ниво како потрага која е предизвикувачка, забавна и неверојатно наградувана“.[8] Првите две години од натпреварот се одржуваа во Њујорк, а од 2011 година, натпреварот се одржуваше секоја година на МИТ во Кембриџ, Масачусетс.[9]

Победници[уреди | уреди извор]

Секојгодишните добитници на прво место на Наградата по математика за девојчиња се наведени во табелата подолу:[10]

Година Победници
2017 година Кети Ву, Меган Јоши, Клер Зоу
2016 година Чи Чи, Кети Ву
2015 година Рејчел Занг
2014 година Селин Лианг
2013 година Даниел Ванг
2012 година Викторија Ксија
2011 година Викторија Ксија
2010 г. Даниел Ванг
2009 година Елизабет Синге

Дополнително, Математичка награда за девојчиња ја доделува Наградата за Млади на ученици со највисоки оценки од 9 одделение или подолу. Добитници на оваа награда во 2017 година беа Јунсео Чои и Алисија Зи. Победници во 2016 година беа Ешли Ке и Јунсео Чои.

Советодавен одбор[уреди | уреди извор]

Од 2017 година, Советот на советници на конкурсот ги има следниве членови:[11]

 • Рави Бопана, директор за математика на Advantage Testing, Inc.
 • Јоана Думитриу, професор по математика на Универзитетот во Вашингтон
 • Марија Клаве, претседател на колеџот Харви Мад
 • Ричард Рушик, основач на Art of Problem Solving, Inc. и директор на [1]USA Mathematical Talent Search
 • Мајкл Сипсер, професор по применета математика и декан на науката на МИТ
 • Гиглиола Стафилани, професор по математика Abby Rockefeller Mauze на МИТ
 • Лорен Вилијамс, професор по математика на Универзитетот во Калифорнија, Беркли
 • Џозепе Ву
 • Мелани Вуд, професор по математика на Универзитетот во Висконсин-Медисон

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Chu, Jennifer. „MIT hosts Math Prize for Girls“. MIT News. Massachusetts Institute of Technology. Посетено на 5 August 2017.
 2. Xia, Victoria (Nov 2013). „Reckoning with Randomness“ (PDF). Imagine Magazine: 12–14. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-06-30. Посетено на 5 August 2017.
 3. Peterson, Chris. „Math Women Rock“. MIT Admissions. Посетено на 5 August 2017.
 4. „Advantage Testing Foundation“. Microsoft New England. September 10, 2013. Посетено на August 27, 2017.
 5. „MIT to Host Math Competition for Girls“. Mathematical Association of America. Посетено на 31 July 2017.
 6. Schroeder, Bendta. „Math Prize for Girls offers inspiration and mentorship to participants on MIT's campus“. MIT News. Massachusetts Institute of Technology. Посетено на 31 July 2017.
 7. Elfman, Lois. „Math Prize for Girls Thrives at MIT“. Diverse Issues in Higher Education. CMA. Посетено на 5 August 2017.
 8. Smith, Jennifer (September 27, 2014). „For girls, a rare chance to flex math muscles at MIT“. Boston Globe. Посетено на 31 July 2017.
 9. Liebman, Lydia. „MIT President Susan Hockfield applauds 250 High School Women in Math“ (Nov/Dec 2011). Education Update. стр. 4.
 10. Bopanna, Ravi (August 23, 2017). „Math Prize 2016 Award Winners“. Art of Problem Solving. Посетено на August 27, 2017.
 11. „Board of Advisors - Math Prize for Girls“. Advantage Testing Foundation. Посетено на August 27, 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]