Прејди на содржината

Награда за бегалци „Нансен“

Од Википедија — слободната енциклопедија

Наградата за бегалци на УНХЦР Нансен се доделува секоја година од страна на Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР) на поединец, група или организација како признание за извонредната услуга за каузата на бегалците, раселените или лицата без државјанство. Основана е во 1954 година. [1]

Позадина[уреди | уреди извор]

Наградата за бегалци на УНХЦР Нансен е именувана по смелиот норвешки поларен истражувач, државник и лауреат на Нобеловата награда за мир Фритјоф Нансен. Како прв висок комесар за бегалци во Друштвото на народите, достигнувањата на Нансен направиле значителни чекори во давањето глас на насилно раселените. Наградата се состои од медал и парична награда од 150.000 американски долари донирана од владите на Норвешка и Швајцарија за поддршка на проектот по избор на примачот за помош на раселените луѓе, развиен во консултација со УНХЦР. Швајцарската и норвешката влада, Норвешкиот совет за бегалци (НРЦ) и Фондацијата ИКЕА ја поддржуваат програмата на УНХЦР. [2]

Наградата се доделува секоја година од страна на Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации како признание за извонредната услуга за каузата на бегалците.

Церемонијата на доделување[уреди | уреди извор]

Секоја година, наградата за бегалци на УНХЦР Нансен се доделува на достоинствена церемонија во Женева, Швајцарија, „светската хуманитарна престолнина“. [3] Одржана во Bâtiment des Forces Motrices, церемонијата се совпаѓа со годишниот состанок на Извршниот комитет на УНХЦР (Excom). [4]

Нансен панел дискусија[уреди | уреди извор]

Во 2011 година, УНХЦР соработувал со Универзитетот во Женева (UNIGE), Фондацијата Pour Genève и Académie de droit international humanitaire et droits humains à Genève (ADH) за да ја организира првата Нансен панел-дискусија. Сега, како годишен настан, дискусијата ја вклучува женевската интелектуална заедница, медиумите и младите за каузата за бегалците и работата на УНХЦР.

Во 2012 година, на дискусијата насловена „Les femmes et la reconstruction de la Somalie: du trouble à l'espoir“ („Жените и реконструкцијата на Сомалија: од превирања до надеж“) се појавиле Лејма Гбови, лауреат на Нобеловата награда за мир во 2011 година, секретар-генералот на НРЦ Елизабет Расмусон и почесниот доживотен амбасадор на добра волја на УНХЦР Барбара Хендрикс. [5]

Номинации[уреди | уреди извор]

Најсилни кандидати се оние кои го надминале повикот на должноста, кои покажале истрајност и храброст и кои лично, директно и значително им помогнале на насилно раселените.

Номинациите мора да се поднесат преку веб-страницата на УНХЦР. Сегашниот или поранешниот персонал на УНХЦР не се подобни за номинација. Самономинациите, вклучително и внатре-организациската номинација, се силно обесхрабрени. [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Refugees, United Nations High Commissioner for. „Our Winners“. UNHCR (англиски). Посетено на 2017-12-18.
  2. „Nansen: The man, the inspiration, the legacy“ (PDF). unhcr.org. United Nations High Commissioner for Refugees. 2014. стр. 32.
  3. 3,0 3,1 „UNHCR - Frequently Asked Questions“. unhcr.org. United Nations High Commissioner for Refugees.
  4. „The UNHCR Nansen Refugee Award 2021“ (PDF). unhcr.org. United Nations High Commissioner for Refugees.
  5. „Une ancienne réfugiée somalienne primée par le HCR“. unige.ch (French). University of Geneva. 2012.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)