Награда Феникс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Награда „Феникс“ — награда која се доделува на физички и правни лица од Општината Центар и од Република Македонија како знак на општествено признание за особени постигнувања во стопанството, науката, уметноста, културата, спортот, воспитувањето и образованието, заштита и унапредување на животната средина и природата, како и во други области на трудот и творештвото од значење за развојот на Општината и нејзина афирмација во Република Македонија и во светот. Наречена е по митолошката птица Феникс, која е симбол на општината.

Наградата „Феникс“ се доделува согласно Одлуката за утврдување награди и признанија на Општината Центар како и Правилникот за начинот, условите и постапката за доделување на Годишната награда на Општина центар - „Феникс“.

Досегашни добитници[уреди | уреди извор]

Извор[уреди | уреди извор]