Нагорна аорта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нагорна аорта
Gray506 mk.svg
Нагорната аорта и лакот на аортата со нивните гранки
Податоци
Извор Лева комора
Разгранови Лева срцева артерија, десна срцева артерија и продолжува со лакот на аортата
Назнаки
Латински Aorta ascendens,
pars ascendens aortae
TA A12.2.03.001
FMA FMA:3736

Нагорната аорта е почетниот нагорен дел од аортата. Нагорната аорта е долга околу 5 сантиметри. Таа започнува од левата срцева комора и продолжува со лакот на аортата.

Гранки[уреди | уреди извор]

Единствени гранки на нагорната аорта се левата и десната срцева артерија, кои поаѓаат од нејзиниот корен. Овие артерии се нутритивни крвни садови на срцето.