Нагајбази

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Нагајбази се турски народ кој припаѓа на етничката класа татари. Овој народ претежно живее во Русија со околу 9 600 според пописот во 2002 година. Повеќе од овој народ се со римокатолица вероисповед.