Прејди на содржината

Навахо (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Округ Навахо
Аризона во САД
Судската куќа на округот Навахо во Холбрук, Аризона.Држава САД Федерална држава АризонаАдминистративен центар ХолборкОсновање 1895.Површина 25.794 км2Популација 2010.--број население 107.449 густина 4,17 ст/км2ФИПС код 04017

Округ Навахо е округ во американската држава Аризона. Според пописот од 2010 година, населението е 107.449 жители. Седиштето на округот е Холбрук.[1]

Демографија

[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2010 година, во областа имало 107.449 жители, што е за 9.979 (10,2%) повеќе од населението во 2000 година.[1]

Група 2000 година 2010 година
Белци 41.196 (42,3%) 47.181 (43,9%)
Афроамериканци 857 (0,9%) 938 (0,9%)
Азијци 322 (0,3%) 580 (0,5%)
Хиспанците 8.011 (8,2%) 11.571 (10,8%)
Во целост 97.470-ти најчести 107.449-ти најчести
  1. 1,0 1,1 „Arizona Trend Report 1: State and Counties“. Архивирано од изворникот на 01. 05. 2012. Посетено на 16. 11. 2012.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)

Литература

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

Матична страница (англиски)