Наваредондилја

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Наваредондила)
Наваредондила
Поглед кон Наваредондилја
Поглед кон Наваредондилја

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаНаваредондила
Површина
 • Вкупна20 км2 (8 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно168[1]
 • Густина13,7/км2 (350/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Наваредондила — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт