Навара (појаснување)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Навара (шпан. Navarra) е автономен регион во Шпанија.

Навара може да значи и :

Географски[уреди | уреди извор]

САД
Австралија

Луѓе[уреди | уреди извор]

  • Анри Навара, Франсуски генерал познат по поразот во Битката кај Диен Биен Фу (1898-1983)
  • Ив Навара, Француски писател (1940-1994)

Други значења[уреди | уреди извор]

  • Корпорација Навара издавачка фирма
  • Колеџ Навара, поранешен колеџ во Париз
  • Навара (ДО), вински регион во Шпанија
  • Навара, синоним за сорта грозје (француски „Гренаш“)
  • Воен брод „ Навара“ од 19. век
  • Воен брод „ Навара Ф85“