Набил Дирар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Набил Дирар
Лични податоци
Полно име Набил Дирар
Роден на 25 февруари 1986 (1986-02-25) (35 г.)
Роден во Казабланка, Мароко
Држава Мароко Мароко
Висина &100000000000001870000001,87 м
Позиција крило, бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Фенербахче Фенербахче
Број 17
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004-2006 Дигем Спорт Дигем Спорт 26 (2)
2006-2008 Вестерло Вестерло 57 (3)
2008-2012 Клуб Бриж Клуб Бриж 99 (18)
2012-2017 Монако Монако 122 (12)
2017- Фенербахче Фенербахче 49 (7)
Репрезентација
2007 Мароко Мароко 23 2 (1)
2008- Мароко Мароко 42 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Набил Дирар (роден на 25 февруари 1986 година во Казабланка) — марокански фудбалер, играч од средниот ред на Фенербахче и на мароканската репрезентација.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]