НЛО инцидент во Олдерни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Летало слично на авионот кој бил инволвиран во инцидентот.

НЛО инцидентот во Олдерни е пријавен случај од 23 април 2007 година кога капетанот Реј Бојер управувал со патнички авион. Патниците од авионот забележале невообичаени предмети во воздухот. Предемтите биле видливи од 12 до 15 минути.

На 130 км пат, 16 km од француската граница, приметени биле со невообичаена жолта боја. Објектите биле видливи и на авионскиот радар.[1][2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Joel de Woolfson, Pilot’s UFO shock, The Guernsey Press & Star, St Saviour, Jersey, April 26, 2007
  2. Haines, Lester (27 април 2007). „UK airline pilots spot giant UFO, 'Mile wide' mystery object hovers off Channel Islands“. The Register. Посетено на 15 декември 2011.
  3. Credible UFO sighting by pilots and crew in new UK files