Мoхамед Али

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мохамед Али

Muhammad Ali NYWTS.jpg

Статистика
Име Мохамед Али
Родено име Касиус Марселус Клеј Џуниор.
Прекар(и) Најголемиот, Шампионот,
Луисвиловата усна
Височина &100000000000001910000001,91 м
Распон 2,03 m
Категорија тешка категорија
Државјанство Flag of the United States.svg САД
Датум на раѓање 17 јануари 1942
Место на раѓање Луисвил (Кентаки), САД
Вероисповед Ислам
Кариера
Број на борби 61
Победи 56
Победи со нокаут 37
Порази 5
Без победник 0
Прекинати 0
Медали
Бокс
Злато 1960 Рим тешка категорија

Мохамед Али (роден Касиус Марселус Клеј Џр. на 17 јануари 1942) е пензиониран американски боксер и поранешен трикратен светски шампион во тешка категорија.

Али е роден во Луисвил, Кентаки. Името го добил по татка си, Касиус Марселус Клеј Сениор., кој пак истото го добил по аболиционистот и политичар Касиус Клеј од 19-от век. Клеј брзо видел оти како скромен боксер не се стигнува надалеку во бокс бизнисот, па затоа и им се потсмеваше на противниците, провоцирајќи ги. По освојувањето на неговата прва светска титула, Клеј чекореше низ рингот викајќи "I am the greatest!" - „Јас сум најдобриот!“.

Али си го променил името откако пристапил на Нацијата на Исламот во 1964, прво конвертиран во Суни Ислам во 1975 а потоа во суфизам.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]