Муњотело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Муњотело

Знаме

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМуњотело
Површина
 • Вкупна19 км2 (7 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно106
 • Густина5,6/км2 (150/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Муњотело — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Munotello vistageneral.jpg
Iglesia de Muñotello.jpg