Муљанка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Муљанка

Муљанка (руски: Мулянка) е река во Русија. Таа е 52 км долга и покрива површина од приближно 460.7 км².

Реката Муљанка има притоки Риж (руски: Рыж, 21 км), Мос (руски: Мось, 17 км), Пиж (руски: Пыж, 22 км).