Мушир

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мушир — воена титула во Отоманското Царство што одговара на чинот маршал[1]. Чин на мушир имал Омер-паша Латас.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Абдулах Шаљић - Турцизми у српскохрватском језику.