Мухамет Реџеп Златку

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мухамет Реџеп Златку
Роден 1939
Дебар, Кралство Југославија
Занимање писател
публицист

Мухамет Реџеп Златку (роден во 1939 година во Дебар) — македонски писател и публицист. Основно образование завршил во родното место, а средно училиште во Приштина. Дипломирал на Правниот факултет во Скопје. Работел како новинар-дописник на „Рилиндја“ од Скопје и како уредник на сп. „Јехона“. Бил главен и одговорен уредник во „Флака“. Пишува скици, репортажи, патописи, раскази, романи, есеи, драми и др. Преведува од албански на македонски и обратно[1]. .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Златку“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 572-573. Text "series " ignored (help)