Мустафа Карахасан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мустафа Карахасан — македонски раскажувач, романописец, есеист и драмски автор[1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Карахасан е роден во Скопје на 14 јули 1920 година. Завршил Филозофски факултет во Скопје. Работел во Републичкиот завод за унапредување на школството на Македонија. Член на ДПМ од 1979 година. Автор е на книгите: Малите херои (раскази, 1950), Ваташанка (раскази, 1951), Солзи во срцето (раскази, 1954), Белешки од затворот (сеќавања, 1955), Сузана (роман, 1956), Мара (роман, 1972), Седмоглавиот џин (раскази за деца, 1973), Титова идеологија (студија, 1980), Одбрани трудови или Македонија од преродбата до социјалистичката револуција 1879-1945 година (1983).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Стефановски, Ристо (2009). Монографија на турскиот театар (PDF). Скопје: Национална установа „Турски театар“. ISBN 978-608-65109-0-9.
  2. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 115.