Мурос (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Мусос, А Коруња)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мурос во Галиција .

Муросопштина во покраината Ла Коруња од автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 73 жит./км2, население од 10156 жители (2004).