Муса Узунлар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Муса Узунлар (турски: Musa Uzunlar; 22 април 1959 во Анталија) е турски глумец. Муса Узунлар глумел како Решат во турската ТВ-серија наречена Која е вината на Фатмаѓул?. Тој играл многу различни улоги во турските ТВ серии и театри. Тој сега ја отсликува улогата на Бахри Уман во телевизиската серија За мојот син.

Театар[уреди | уреди извор]

 • Конфронтација
 •  Целосно зеленило
 • Диви
 • Бандити
 • Приказни за Ефразабин
 • Поздравувајќи го 20 век
 • Урфауст

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • Татко Бахри – 2015 Година – Појраз Карајел Karayel –
 • Karanlıklar Çiçeği – 2012 –
 • Kurtlar Vadisi: Gladio – 2009
 • Kurtlar Vadisi Pusu – 2007
 • Yağmur Zamanı – 2004
 • Merdoğlu – 2000
 • Hayal Kurma Oyunları – 1999
 • Nilgün (2) – 1999
 • Ateş Dansı – 1998
 • Süper Baba – 1993
 • Bütün Kapılar Kapalıydı -1990
 • Geçmiş Bahar Mimozaları – 1989
 • Fatmagül'ün Suçu Ne? – 2011-2012 –

Надворешни врски[уреди | уреди извор]