Прејди на содржината

Муртоса

Координати: 40°44′N 8°38′W / 40.733° СГШ; 8.633° ЗГД / 40.733; -8.633
Од Википедија — слободната енциклопедија
Муртоса
Murtosa
општина
Знаме на МуртосаГрб на Муртоса
Земја Португалија
ОбластЦентарен регион
Меѓуопшт. заедницаАвеиро
ОкругАвеиро
Околии4
Управа
 • ПретседателХоаким Мануел Баптиста
Површина
 • Вкупна73,09 км2 (2,822 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно10.585
 • Густина1,4/км2 (3,8/ми2)
Час. појасWET/WEST (UTC+0/+1)
Координати40°44′N 8°38′W / 40.733° СГШ; 8.633° ЗГД / 40.733; -8.633
Мреж. местоwww.cm-murtosa.pt

Муртоса (португалски: Murtosa) — град и општина во Централниот регион, Португалија. Населението во 2011 година изнесувало 10.585 жители, на површина од 73.09 км2.