Прејди на содржината

Мурско Средишќе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мурско Средишќе
град
Mursko Središće
Поглед кон Мурско Средишќе
Поглед кон Мурско Средишќе
Грб на Мурско Средишќе
Држава Хрватска
Жупанија Меѓимурје
Управа
 • ГрадоначалникДражен Српак
Население (2011)[1]
 • Вкупно6.307
 (општина)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код40315

Мурско Средишќе (хрватски: Mursko Središće, а локално Mursko Središče) — најсеверен град во Хрватска. Градот е дел од историско-географската област Меѓимурје, а административно е дел од Меѓимурската жупанија. Градот воедно е еден од најстарите населени места во жупанијата. Вкупното население на градот според пописот од 2011 година е 3,444 жители,[1] и има вкупна површина од 34 км2. Градот се наоѓа на реката Мур, која е граница меѓу Хрватска и Словенија.

Население

[уреди | уреди извор]

Општината Мурско Средишќе имала население од 6307 жители според попсиот од 2011 година:[1]

Историско население на градот Мурско Средишќе:

  • 1771 — 412
  • 1802 — 586
  • 1857 — 938
  • 1900 — 1420
  • 2003 — 3600
  1. 1,0 1,1 1,2 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Мурско Средишќе“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]