Мурат Јилдирим (глумец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мурат Јилдирим
Јилдирим во 2013
Роден(а)13 април 1979(1979-04-13)(45 г.)
Конија, Турција
Занимањеглумец
Активен период1999–денес

Мурат Јилдирим (турски: Murat Yıldırım, 13 април 1979) е турски актер.

Почетокот на животот[уреди | уреди извор]

Мурат Јилдирим е роден во Конија, Турција. Неговиот татко е со курдско потекло и учител по литература. Таткото на Мурат зборува турски и курдски. Неговата мајка е од арапско потекло и зборува турски и арапски јазик, но Мурат не зборува курдски ни арапски јазик.[1] Поради работата на неговиот татко Мурат израснале на релација Конија и Адана. Тој има две сестри.

Тој дипломирал машинството на Технички факултет Јилдиз во Истанбул, Турција, и тој има силен интерес за математиката. Неговиот интерес за музиката и театарот се појавил многу рано во неговиот живот. Како студент, Јилдирим свирел на тапани во бенд. За време на неговото студирање, тој, исто така, започнал со дејствување во театарскиот универзитетски тим и посетувал на часови по глума.[2]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Јилдирим се сретнал со неговата прва сопруга, Бурчин Терзиоглу, додека ја снимал на ТВ серијата Fitrina. Тие биле во брак од 2008 година до 2014 година. Тој се оженил со Иман Елбани, поранешен модел, на 25 декември 2016 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Murat Yıldırım: 'Annem Arapça, babam Kürtçe konuşur'. Akşam. 3 February 2014. Посетено на 2 March 2017.
  2. „Murat Yıldırım speaks with Ayşe Arman“. Elele. Архивирано од изворникот на 2012-10-15. Посетено на 2018-09-07.
  3. „Murat Yıldırım ve Imane Elbani evlendi“. Milliyet. 25 December 2016. Посетено на 11 March 2017.