Мунира Мосли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мунира Мосли
Роден(а)Munira Ahmed Muhammad Mosli
Јули 1954
Mecca, Saudi Arabia
Починал(а)January 2019
Џеда, Саудиска Арабија
НационалностСаудиска
ДржавјанствоСаудиска Арабија
Занимање
 • Пластичен уметник
 • Сликар
Активен период1968–2019

Мунира Ахмед Мухамед Мосли ( арап. منيرة موصلي ) (јули 1954 - јануари 2019) била уметник и сликар од Саудиска Арабија од пластика. Работела со материјали бакар, природни бои, влакна од палми, растенија, хартија, папирус, остриги и користела техника на колаж. Мосли работеше на настани инспирирани од настаните во арапскиот свет, човечката археологија, музиката, природата, поезијата и целиот универзум. Таа ги изложила своите дела во арапскиот свет и работела за Програмата за арапски залив за Програмата за развој на Обединетите нации во 1994 година. Уметничката галерија во Саудиска Арабија беше наведена да се преименува по Мосли по смртта на уметникот.

Биографија[уреди | уреди извор]

Во јули 1954 година, Мосли е родена во Мека, Саудиска Арабија.[1] Почнала да црта уште од рана возраст.[2] Мосли ја одржала својата прва изложба на нејзините пластични дела со нејзината колешка Сафија бин Закер на Факултетот за модерно образование во 1968 година,[3] и нејзината прва приватна изложба следеше четири години подоцна во градот на нејзината баба Џеда .[4][5][6] Студирала во основните и средните училишта во Либан,[2][7] и средното училиште во Египет.[2] Дипломирала на Факултетот за ликовни уметности во Каиро, Универзитетот Александрија во 1974 година,[8] и продолжила да студира во Соединетите Држави, дипломирајќи со диплома за графички дизајн пет години подоцна;[3] таа ги изложи своите дела на заедничка изложба одржана во Калифорнија во 1976 година [9] Во 1979 година,[8] по нејзиното дипломирање,[9] почнала да работи за националната нафтена компанија во Саудиска Арабија Aramco во дизајните на публикации на нејзиниот оддел за односи со јавноста како специјалист.[1] Мосли го дизајнираше плакатот Earth and Nasi за Центарот за истражување и студии во Доминиканската Република во 1990 година, кој беше објавен и дистрибуиран ширум светот за библиотеките на УНЕСКО за изложување на Меѓународниот ден на жената во 1992 година [10] Мосли беше избран да стане технички специјалист во придонесот на уметничките и медиумските програми на Програмата за Арапскиот Залив за поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации во 1994 година [1][3]

Три години подоцна, таа одржала изложба наречена Ал Васити и јас во галеријата Алам Ал-Фан во Бејрут.[7] Мосли се фокусирала на сликарството од 2003 година,[6] и го формираше Уметничкиот фестивал во Хобар во 2007 година [4][6] На Мосли му беше доделен Орден за заслуги од Министерството за култура на Либан за време на изложбата во ноември 1997 година [10] Две години подоцна, таа одржала серија изложби во Ријад познати како Децата од Газа и продолжи да спроведува со уметниците Јусеф Ахмед од Катар и Ирак Ахмед Ал-Бахрани, заедничка изложба во галеријата Баит Музна во главниот град на Оман, Мускат во 2011.[3] Истата година, завршила изложбата на Мосли наречена „Состојбата на уметноста сега“ во уметничката галерија Албарех инспирирана од нејзината средба со 14-годишно девојче нападнато, а потоа убиено од војници за време на војната во Ирак .[10] Таа одржала изложби во галеријата Хафез, изложбата Арт Дубаи и Арт фестивалот во Џеда во 2016 година [2] Мосли освои разни други награди од арапски и меѓународни уметнички тела и институции, а нејзините дела беа претставени во техничките студии објавени во арапски и локални весници.[3]

Уметност[уреди | уреди извор]

Таа била инспирирана од настаните што се случуваат во арапскиот свет, човечката археологија, музиката, природата, поезијата и целиот универзум. Мосли тестирала широк спектар на материјали и се обидела да ги избере материјалите што одговараат на нејзината идеја.[2] Материјалите што ги користела вклучувале бакар, природни бои, влакна од палми, растенија, хартија, папирус, остриги и користела техника на колаж.[7]

Смртта[уреди | уреди извор]

Таа починала откако страдала од продолжена неизлечива болест на бубрезите во јануари 2019 година. Мосли беше погребан на гробиштата Рувеис во Џеда.[3]

Наследство[уреди | уреди извор]

Медиумите ја сметале за пионер на нетрадиционалната пластична уметност во Саудиска Арабија.[3][5][9] Ал Арабија рекла дека Мосли „придонел за развојот на движењето за ликовната уметност, особено меѓу жените“,[5] и Абдулрахман Ал-Сулејман од <i id="mwcg">Ал Јаум</i> ја нарекува „важен уметник чие уметничко водство е вистинско и нејзиното име значи Саудиска жена во нејзината модерност, софистицираност и оригиналност како и на нејзиното културно уметничко ниво“.[11] Бадр бин Абдула бин Мохамед бин Фархан Ал Сауд, саудискиот министер за култура, режирала една од уметничките галерии во нацијата да биде именувана по Мосли.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Mounirah Mosly“. Hafez Gallery. Архивирано од изворникот на 27 April 2019. Посетено на 18 May 2021.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Najm, Myriam (13 July 2016). „منيرة موصلي فنّ وإبداع عربي أصيل“ [Munira Mosli, an authentic Arab art and creativity]. Marie Claire Arabia (арапски). Архивирано од изворникот на 18 May 2021. Посетено на 18 May 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „MCA2016“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 Jafari, Aisha (13 January 2019). „رحيل منيرة موصلي... الفن التشكيلي السعودي يودع أبرز رواده“. Asharq Al-Awsat (арапски) (14656). Архивирано од изворникот на 27 April 2019. Посетено на 18 May 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „AAA2019“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 4. 4,0 4,1 „رحيل منيرة موصلي.. أحد أهم رواد الفن بالمملكة“ [The departure of Munira Mawsli ... one of the most important pioneers of art in the Kingdom]. Al Riyadh (арапски). 18 January 2019. Архивирано од изворникот на 27 April 2019. Посетено на 18 May 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „AlRiyadhArticle“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 5. 5,0 5,1 5,2 „رحيل منيرة موصلي.. إحدى أهم رواد الفن التشكيلي بالمملكة“ [The departure of Munira Mawsli ... one of the most important pioneers of plastic art in the Kingdom] (арапски). Al Arabiya. 13 January 2019. Архивирано од изворникот на 18 May 2021. Посетено на 18 May 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „AlArabiyaArticle“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 Al-Abdullah, Kholoud (13 January 2019). „منيرة موصلي في ذمة الله“ [Munira Mawsli in the protection of God]. Rouge (арапски). Архивирано од изворникот на 18 May 2021. Посетено на 18 May 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „RMObit“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 7. 7,0 7,1 7,2 Youssef, Farouk (28 October 2018). „منيرة موصلي الفنانة السعودية التي صنعت نبوءتها الفنية“ [Munira Mousli, the Saudi artist who made her artistic prophecy]. Al-Arab (арапски). Архивирано од изворникот на 14 December 2019. Посетено на 18 May 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „AlArabArticle“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 8. 8,0 8,1 „وزير الثقافة يوجه بإطلاق اسم الفنانة التشكيلية منيرة موصلي على إحدى دور العرض في المملكة“ [The Minister of Culture directs to release the name of the plastic artist, Munira Mawsli, to one of the theaters in the Kingdom]. Okaz (арапски). Saudi Press Agency. 13 January 2019. Архивирано од изворникот на 14 December 2019. Посетено на 18 May 2021.
 9. 9,0 9,1 9,2 Mashat, Muhammad Ahmad (20 January 2019). „منيرة أحمد موصلي“ [Munira Ahmed Mawsli]. Al Madina (арапски). Архивирано од изворникот на 27 April 2019. Посетено на 18 May 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „AlMadinaArticle“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 10. 10,0 10,1 10,2 „السعودية منيرة موصلي تفتتح معرضها «الصبية: تضيء ليلك يا عراق» بدار البارح“ [Saudi Arabia, Munira Mosli, opens her exhibition "Al-Sabiya: Light Up"]. Al-Wasat (арапски) (3086). 16 February 2011. Архивирано од изворникот на 18 May 2021. Посетено на 18 May 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „AlWasat2011“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 11. Al-Suleiman, Abdulrahman (20 May 2020). „منيرة موصلي حالة ثقافية خاصة“ [Munira Mawsli is a special cultural case]. Al Yaum (арапски). Архивирано од изворникот на 18 May 2021. Посетено на 18 May 2021.