Ширбаново

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Мулетарово)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Ширбаново
Карта
Општина: Општина Петрич
Население: -
Поштенски број: -
Повикувачки број: -
Надморска височина: -
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: Нема

Ширбаново (од 1993 г. Рупите, бугарски: Рупите; 1951-63 г. Мулетарово) — село во Општина Петрич.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Петка Бугарска“ во селото, подигната од Баба Ванѓа

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]