Прејди на содржината

Мулен руж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жил Шере, Мулен Руж, 1890 Арт Нуво постер за познатата музичка концертна сала и кабаре
Мулен Руж на Булеварот де Клиши ноќе
Мулен Руж дење

Мулен Руж (француски: Moulin Rouge или Црвената мелница) е кабаре изградено во 1889 од Жозеф Олер, кој исто така бил сопственик и на театарот Олимпија во Париз. Близу до Монмартр и Пигал на булеварот де Клиши во XVIII округ. Одлика и препознатлив знак за ова старо кабаре е црвената ветерница на кровот.

Мулен Руж е туристичко одредиште, место кое нуди музика и танц за забава на возрасни посетители од целиот свет.

Познати изведувачи кои настапувале во Мулен Руж се Жозефин Бејкер, Френк Синатра, Џејн Аврил, Едит Пјаф и други. Мулен Руж е исто така и предмет на цртежите на познатиот француски постимпресионист и сликар Тулуз-Лотрек.

"Рулен Руж" е и наслов на книгата на Пјер Ла Мир, којашто во 1952 беше адаптирана за филмот наречен Мулен Руж, во кој настапуваат Хосе Ферер и Заза Габор. Неколку други филмови го носат истиот наслов, вклучително и оној Мулен Руж од 2001 година, во кој игра американската глумица Никол Кидман. И оној од 1952 и поновиот од 2001 беа номинирани за наградата Оскар за најдобар филм.

Кан-кан во Мулен Руж[уреди | уреди извор]

Главен настан на вечерта во Мулен Руж е изведбата на традиционалниот француски кан-кан, кој се изведува и денес. Во раните денови на Мулен Руж кан-кан играле куртизаните за забава на машката клиентела. Се игра со енергични движења и имал за цел да го заведе потенцијалниот муштерија. Токму затоа, негова одлика е подигнувањето на здолништето и покажувањето на нозете, а понекогаш и гениталиите. Како минувало времето овој танц, оригинално изведуван како обичен танц на забавите на работничката класа, станувал се повулгарен и поеротичен дури до степен на скандалозност. Подоцна, кога во Европа сè повеќе се популаризирала забавата и танцовите дворани, куртизаните повеќе не му биле потребни на Мулен Руж кој се претворил во легален ноќен клуб. Модерниот кан-кан е составен од виртуозни танчери кои ги забавуваат гостите. Денес, кан-канот изведуван во Мулен Руж има култен статус за танцот и танчерите низ целиот свет.

Современи описи[уреди | уреди извор]

Андреј Бели во своето 106. писмо му пишувал на Александар Блок за „Пеколната Таверна“ во Мулен Руж, каде лакеите се облечени како ѓаволи.

Henri de Тулуз-Лотрек насликал многу постери и сцени на ноќниот живот во Париз.

Снимени се шест филма со насловот „Мулен Руж“:

Исто така, филмот „Француски кан-кан“ (1955) е измислена приказна за Мулен Руж, во режија на Жан Реноар.

Една песна на македонската група „Фолтин“ од 2003 година се вика „Мулен Руж како холандска дискотека“ (Moulin Rouge as a dutch discoteque).[1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Foltin, Donkey Hot, Kukuzel IX002, 2003.