Музичката историја на САД во 1960-те

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Забавната музика на САД' во 1960-тите стана вродено врзана за причините ,спротиставувајќи се на одредени идеи ,под влијание на сексуалната револуција ,феминизмот ,Црната Моќ ( анг. Black Power ) и енвиронментализмот.Овој тренд се случува во бурен период на масивни јавни немири во САД кој се состоеше од Студената војна ,Виетнамската војна и Движењето на човековите права.

Основно на овој тренд беше заживувањето на фолк корените кој инспирира бранови на слични трендови преку Европа и остатокот од светот Ова произлегува од заживување на примитивната музика во почетокот на деценијата ,и се привлекла на Appalachian фолк -поп пионери , The Weavers .Пејачите-текстописци како Боб Дилан и Џоан Баез го пробија мразот на лирски пристап и личен стил во компонирањето ,поставувајќи ја сцената за следниот бран на изведувачи,народна музика и Р& Б влијателните пејачи –текстописци како Џејмс Тејлор ,Елтон Џон ,Карло Кинг и Кет Стивенс ,кои почнале да се издигнуваат на врвот на раните 1970-те.

60-тите почнале да се издигнуваат со соул музика ,вклучувајки чисти соул диви и пејачи од областа на нови ,Р&Б –госпел соединување со световен пристап.Подоцнежните специјалци во соул избија ,вклучувајќи женски групи , блу-ајд соул ( eng. blue-eyed soul ) ,браун –ајд соул ( eng. brown-eyed soul) , Мемфис соул (eng. Memphis soul) , Фили соул ( eng .Philly soul) и најпознатиот , Мотаун ( eng.Motown). Во последната половина на деценијата се согледуваат соул пејачи-текстописци како Марвин Геј кој го измислил ориенталниот соул албум , и Џејмс Браун и неговиот од тоа време развиен придружен бенд го измислиле фанкот .

Модерната музика од 1960-те била под доминатство на звукот Нешвил додека Мерл Хагар не ја сменл националниот кантри звук во Бејкерсфилд звук.Некое време , Бејкерсфилд звук била единствената домашна музика која можела да се натпреварува во салите против приливот на британски бендови ; ова била наречено Британска инвазија ,која предизвикала нов бран на музички и социјален активизам.Психоделничниот рок прозлегол од оваа субкултура ,која се спротиставува на Виетнамската војна и ги поддржа граѓанските права и други општо левичарски причини.Додека енергијата на оваа сцена останала силна за некое време ,таа наскоро се расцепила во натпревар помеѓу хеви метал (анг.heavy metal ) , ран уметнички –панк рок (анг. art –punk rock ) и прогресивен рок (анг.progressive rock )

Фолк музика[уреди | уреди извор]

Овие изведувачи и неколку други биле инструментални во заживувањето на фолк музиката во 1950-тите и 1960-тите. Од 1960 –тите години ,сцената која што го развила заживувањето на Американската фолк музика пораснала во главно движење ,користејќи традиционална музика и нови копозиции во традиционален стил,обично на акустични инструменти.Во Америка жанрот бил предводен од ликови како Вуди Гатри и Пит Сигер и често идентификувани со прогресивни или работни политики.Во раните шеесети личностите како Џоан Баез и Боб Дилан дошле до израз во ова движење како пејачи –текстописци.Дилан почнал да ја опфаќа популарната публика со хитови вклучувајќи ги “Дување во ветрот ” (анг.Blowin’ in the Wind ) (1963) и “Господар на војна ” (анг. Master of War ) (1963) , што донело “протесни песни” на пошироката публика ,но ,исто така започнувајќи да влијае едни на други , рок и фолк музиката остануваат во голема мера оделени жанрови , често со меѓусебно првокласна публика.

Раните обиди да комбинираат фолк и рок елементи вклучувајќи ги Анималс “Куќа на изгрејсонце ” (1964) (анг. “House of the Rising Sun “) ,која била првата комерцијално успешна фолк песна да биде снимена со рокенрол инструментализација . Фолк рок движењето обично дека се сметало дека било првземено со снимката на Бирдс ( eng .The Byrds ) на Дилан “Г-дин Тамбураш“ (анг. “Mr. Tambourine Man” ) која била на врвот на листите во 1965. Со членовите кои беа дел од фолк сцената во Лос Анџелес ,Бирдс ја прифатиле рок инструментализацијата ,вклучувајќи тапани и 12-жичани Рикенбакер гитари ,кој станале основен елемент во звукот на жанрот.Подоцна таа година Дилан ги усвоил електричните инструменти , повеќето од бесот на многу фолк пуристите со неговиот “Like a Rolling Stone “ кој станал Американски хит сингл .Фолк рокот особено се издигнал во Калифорнија , каде водел влијание како The Mamas & the Papas и Крозби ,Стилс и Неш да се насочат на електрична инструментализација ,и во Њу Јорк каде предизвикал изведувачи вклучувајќи ги The Lovin' Spoonful и Симон и Гарфункел , со подоцнежната акустична “Звукот на Тишината ” (eng. The Sounds of Silence) била ремикс со рок инструменти за да биде прва од многуте хитови .

Фолк рок го достигнал својот врв на комерцијална популарност во периодот од 1967-8 , пред многу изведувачи да се насочат во разновидни правци , вклучувајќи го Дилан и Бирдс , кои почнале да го развиваат кантри рок (анг. country rock ) .Меѓутоа хибридизацијата на фолк и рок се сметала дека имало големо влијание на развојот на рок музиката ,вклучувајќи елементи на псуходелија и помагајќи да се развијат идеите на пејачите-текстописци ,протестните песни и концептот на “автентичност”.

Психоделичен рок[уреди | уреди извор]

ЛСД инспирираните вибрации од психоделичната музика започнала на фолк сцената , со базираната Њујоршка Holy Modal Rounders користејќи го терминот на нивното снимање на “Hestitation Blues”во 1964.Првата група што ги рекламирала самите тие како психоделичен рок се 13th Floor Elevators од Тексас на крајот на 1965 ; истата година создавајќи го албумот кој го направил нивниот правец јасен ,со Психоделичната музика на 13th Floor Elevators (анг.The Psychedelic Sounds of the 13th Floor Elevators).

Психоделичниот рок особено се издигнал во Калифорниската откриена музичка сцена како групи кој ги следи Бирдс од фолк до фолк-рок од 1965.Психоделичниот животен стил веќе се развил во Сан Франциско и особено истакнат резултат на сцената бил The Grateful Dead, Country Joe and the Fish, The Great Society и Jefferson Airplane . Бирдс брзо напредувал во чист фолк-рок во 1966 година со нивниот сингл “Eight Miles High” широко се сметала дека била знак на употреба на дрога

Психоделничниот рок го достигнал неговиот врв во последните години на деценијата .Во Америка Summer of Love било започнато со настанот Human Be-In и го достигнал својот врв на Monetary Pop Festival,подоцна помагајќи да направи големи Американски ѕвезди од Џими Хендрикс и The Who , чиишто сингл “I Can see for Miles ” истражувана на психоделничната територија. Клучните снимки ги вклучувале Surrealistic Pillow на Jefferson Airplane и Strange Days на The Doors.Точката на колуминација на овие трендови била на Вудсток фестивалот (анг.Woodstock festival) , каде што биле видени изведбиа на голем број на најголеми психоделични изведувачи ,но на крајот на деценијата психоделничниот рок бил во повлекување.

Сурф рок[уреди | уреди извор]

Во раните 1960-ти ,еден од најпознатите форми на рокенрол било сурф рок (анг.surf rock ) ,кој што се карактеризирал со тоа што бил речиси целосно инструментален и со обилна употреба на одекнување на гитари.

"Movin' and Groovin" на Дуан Еди од многумина се сметала дека е главен кандидат за поставување на темелите како прв снимен сурф рок ,додека другите тврдат дека тој жанр бил измислен од Дик Дејл по “Let’s Go Trippin” при што станала хит низ Калифорнија. Повеќето рани сурф бендови биле формирани за време на оваа деценија во Јужно Калифорниската област.До средината на 1960-те The Beach Boys , кој што користеле сложени поп хармонии врз основните сурф рок ритами ,се појавиле како доминанта суф група и помагале во популаризирање на жанрот .Покрај тоа ,бендовите како The Ventures, The Shadows, The Atlantics, The Surfaris и The Champs биле исто така меѓу најпопуларните сурф рок бендови на деценијата.

Гараж рок ( eng.Garage rock )[уреди | уреди извор]

Гараж рок е форма на аматерска рок музика ,особено преовладувала во Северна Америка во средината на 1960-те и т.н поради согледувањето дека била снимена во приградска фамилијарна гаража. Песните на гараж рок се вртеле околу траумите од средношколскиот живот ,со песни за “лажењето девојки ” кои биле особено вообичаени .Текстот и преност биле особено многу агресивни отколку што било заедничко во тоа време ,често со завивање или гласно викање на вокалите тоа анулирале во нејасно викање .Тие се подредувале од грубо едно-акордна музика ( како Seeds ) до приближно музички студиски квалитет (вклучувајќи ги Knickerbockers, Remains, и Fifth Estate ).Исто така постоеле регионални варијации во многу делови од земјата со напредни сцени особено во Калифорнија и Тексас. Северозападните членките на Вашингтон и Орегон ги имале можеби најдефинираните регионални звуци.

Стилот се развил од регионалните сцени уште од 1958. “Луј Луј” (eng.Louie Louie ) од “The Kingsmen”(1963 ) e популарен пример на жанрот во почетните стадиуми.Од 1963 година ,гараж бенд сингловите биле издигнати на националните топ листи во поголем број ,вклучувајќи ги Пол Ривер и Индијана Џонс: Trashmen (Минеаполис ) и Rivieras (Јужен Бенд .Индијана ).Во овој период многу бендови биле во голема мера под влијание на сурф рок и постоело вкрстување помеѓу гараж рок и фрет рок (eng.frat rock ) , понекогаш се согледувало само како под жанр на гараж рок.

Британската инвазија од 1964-66 година во голема мера влијаела на гараж бендовите , обезбедувајќи ги со народна публика,што довело до многу ( често сурф или хот род (анг. hot rod ) групи ) да ја прифатат ритмичната Британска инвазија ,и да охрабри многу повеќе групи да се оформат.Илјадници гараж бендови биле постоечки во Соединетите Американски држави и Канада за време на ерата и стотици произвеле регионални хитови.И покрај постигнувањата на бендовите да бидат потпишани до поголеми или големи регионални етикети ,повеќето биле комерцијален неуспех.Генерално било прифатено дека гараж рок го достигнал својот врв и комерциајлно и артистички околу 1966.Од 1968 стилот целосно исчезнал од народените листи и на локалното ниво како аматерски музичар се соочуваале со колеџ ,работа или со регрутирањето .Новите стилови евалуирале за да го замента гараж рокот (вклучувајќи ги блуз –рок , прогресивен рок и кантри рок) ,Во Детроит гараж рокот останувал жив се до раните 70-ти ,со бендови како MC5 и The Stooges ,кој направил употреба на многу поголем агресивен стил.Овие бендови почнале да бидат етикирани панк рок и сега често се среќаваат како прото-панк (анг.proto-punk ) и прото -хард рок (ang.proto-hard rock ).

Блуз рок (анг.blues –rock )[уреди | уреди извор]

Американскиот блуз –рок бил предводен во раните 1960-ти од гитаристот Лони Мек,но жанрот започнал да се издига во средината на 60-те како дело кое го следело развивањето на звукот сличен на Британските блуз музичари.Клучните изведувачи ги вклучувал Пол Батерлфилд (чиишто бендови дејствувале како Bluesbreakers na Mayall во Британија како почетна точка за многу успешни музичари)Канед Хит (eng.Canned Heat), поранешниот Џеферсон Ерплејн, Џенис Џоплин, Џони Винтер, Џ Геилс Бендот и Џими Хендрикс со неговото моќно трио , Џими Хендрикс Експиеиенс (eng.Jimi Hendrix Experience ) и Bend of Gypsis , чиишто гитари виртуезно и шоуменствено ќе биле помеѓу најимитираните во декадата .Блуз-рок бендовите како Алман Брадерс Бенд (eng .Allman Brothers Band ) ,Линирд Скинирд (eng.Lynyrd Skynyrd ) и најпосле ZZ Top од јужните држави,ги вклучиле нивните кантри елементи во нивниот стил за да произведат различен саутерн рок (анг.Southern Rock ) .

Рутс рок (eng.Roots rock)[уреди | уреди извор]

Рутс рок е термин кој сега се користи да се објасни одалечувањето од преобилната психоделична сцена ,на по осоновна форма на рокенрол што ги вклучиле нивните оргинални влијанија ,особено кантри и фолк музика ,доведувајќи до создавањето на кантри рок и Саутерн рок .Во 1966 Боб Дилан го предводел движењето кога заминал во Нешвил за да го сними албумот Blonde on Blonde .Овој, и следните по јасно кантри извлијателни албуми ,се согледувале како создавање на жанрот на кантри фолкот ,пат следен од бројни ,значително акустични фолк бендови и Калифорниските базирани Creedence Clearwater Revival ,и двата мешавина од основен рокенрол со фолк ,кантри и блуз ,да бидат помеѓу најуспешните и највлијателните бендови во доцните 1960-ти.Истотo движење го согледал почетокот на евидентиранта кариера на познатите изведувачи како Beggar's Banquet на Ролинг Стоун (анг. Rolling Stones) (1968) и Битлси ,Нека биде (eng. Let It Be) (1970).

Во 1968 Грам Парсонс (eng.Gram Parsons ) го снимил Безбеден дома (eng.Safe at Home ) so Meѓународниот подморски бенд (eng.International Submarine Band ) ,веројатно првиот вистински кантри -рок албум.Подоцна истата година тој се приклучил на Бирдс за Sweetheart of the rodeo (1968) ,особено се сметал за еден од највлијателните записи на жанрот. Бирдс продолжиле по истата насока ,но Парсонс заминал за да се приклучи со друг поранешен Бирдс член ,Крис Хилман во формирањето на The Flying Burrito Brothers кој помогнал да се основа пристојност и параметри на жанрот ,пред Парсон да замине за да следи соло кариера .Кантри рокот бил особено популарен на Калифорниската музичка сцена ,каде бил прифатен од бендови вклучувајќи ги Hearts and Flowers ,Poco и Riders of the Purple Sage ,the Beau Brummels и Nitty Gritty Dirts Band .Бројни изведувачи исто така уживале во ренесансата со прифаќањето на звуци ,вклучувајќи ги :Браќата Еверли (eng .the Everly Brothers ) ; едновреме тинејџерскиот идол Рики Нелсон кој станал фронтмен за Stone Canyon Band; поранешниот Monkee Mike Nesmith кои го формирале Првиот национален бенд ; и Нил Јанг. The Dillards биле, невообичаено ,кантри изведувачи ,кој се насочиле кон рок музика.Најголемиот комерцијален успех за кантри рокот бил во 1970-те ,со изведувачи вклучувајќи ги Doobie Brothers, Emmylou Harris, Linda Ronstadt и the Eagles (составен од членови на Burritos, Poco and Stone Canyon Band) кој се појавиле како еден од најуспешните рок изведувачи на сите времиња ,создавајќи албуми што го вклучувале Хотел Калифорнија (eng.Hotel California ( 1976)

Основачите на Саутерн рок често се мислело дека се Allman Brothers Band ,кој развил различен звук ,во голема мера произлезен од блуз рок,но вклучувајќи елементи од бооги (eng.boogie ) ,соул ,и кантри во раните 1970-ти.Најуспешните изведувачи кој ги следеле нив биле Линирд Скинирд (eng. Lynyrd Skynyrd), кој помогнале да се основа "Good ol' boy",слика на под-жанрот и на општата форма на гитарскиот рок во 1970-тите.Нивните наследници ги вклучувале фузиони /напредни инструменталисти Dixie Dregs,по кантри влијателните Outlaws, наклнетиот на џез Wet Willie и (вклучувајќи елементи на Р&Б и госпел ) the Ozark Mountain Daredevils.По загубата на оргиналните членови Allmans и Lynyrd Skynyrd , жанрот започнал да исчезнува во јавноста во раните 1970-ти но бил поддржан во 1980-тите со изведувачи како 38 Special, Molly Hatchet и The Marshall Tucker Band.

Прогресивен рок[уреди | уреди извор]

Прогресивен рок ,понекогаш се користи заменливо со уметничкиот рок ,било обид да се движат преку основањето музички формули со експериментирање со различни инструменти ,типови песни ,и форми.Од срединта на 1960-тите The Left Banke, The Beatles, The Rolling Stones и The Beach Boys, го измислиле вклучувањето на клависни ,дувачки и жични делови на нивните снимки за да создадат форма на Барок рок и може да биде слушнато во синглови како на Procol Harum "A Whiter Shade of Pale" (1967), со нивниот инспириран Бах вовед . The Moody Blues користел целосен оркестар во нивниот албум Days of Future Passed (1967) и подоцна создале оркестрални звуци со синтисајзери. Класична оркестрација, клавијатури и синтисајзери биле често издание на воспоставениот рок формат на гитари, бас и тапани во следниот прогресивен рок.

Инструменталиите биле заеднички ,додека песните со текст биле понекогаш идејни ,апстрактни ,или базирани на фантазија и научна фантастика. SF Sorrow на The Pretty Things' (1968) и The Who's Tommy (1969) го вовеле форматот на рок опера и ги отвориле вратите на “концептни албуми" , често раскажувајќи епски приказни или фаќање во костец со големи општи теми. Деби албумот од 1969 на King Crimson , In the Court of the Crimson King,кој бил мешавина на моќни гитарски рифови и мелотрон со џез и симфониска музика ,често се земал како клучна снимка во прогресивниот рок ,помагајќи да се рашири прифаќањето на жанрот во раните 1970-тите помеѓу постоечките блуз –рок и психоделичен бенд ,како и новоформираните дела.

Кантри музика[уреди | уреди извор]

Триумф и голема трагедија ги одбележа 1960-тите во кантри музиката .Жанрот продолжил да се здобива со национално изложување преку телевизиската мрежа ,со неделни серии и наградни програми добивајќи популарност.Продажбата на снимки продолжила да расте како и новите трендови стигнале до првите редови.Меѓутоа ,неколку топ ѕвезди умреле под трагични околности ,вклучувајќи неколку кои биле убиени во авионски несреќи. Најстакнат музички стил за време на декадата бил Нешвил звикот ,стил што нагласувал стринг делови ,придружни вокали ,кронинг придружни вокало и прозведени стилови видени во кантри музиката .Овој стил првично бил популарен во доцните 1950-ти ,како одговор на порастот на вмешувањето на рокенрол во кантри жанрот ,но го достигнал својот врв во 1960-тите.Изведувачите како Џим Ривс, Еди Арнолд, Реј Прајс , Патси Клајн , Флојд Крамер, Роџер Милер и многу други постигнале голем успех преку песните како "He'll Have to Go," "Danny Boy," "Make the World Go Away", "King of the Road" и "I Fall to Pieces".Кантри поп стилот бил забележан во албумот од 1962-та , Modern Sounds in Country and Western Music,снимено од ритмички и блуз и соул пејач Реј Чарлс.Чарсл снимил насловни од традиционалната кантри ,фолк и класични музички стандарди во поп ,Р&Б и џез стилови .Албумот се прогласувал како критички и комерцијален успех , и бил простарно влијателен во доцниот кантри музички стил.Песни од албуми што биле реализирани за комерцијално пуштање во етер и рекордни продажби вклучувајќи ги "I Can't Stop Loving You" ,"Born to Lose" и "You Don't Know Me".

До крајот на деценијата ,Нешвил звукот бил совршеност и аеродинамичност ,и станал познат како “кантриполитски ”. Теми Вејнет , Глен Кембел, Доти Вест и Чарли Прајд биле помеѓу првите топ изведувачи кој го прифатиле вој стил .Додека Џорџ Џонс –од почеток на 1960-те бил еден од најдослендите создавачи на хитови на кантри музика –исто така снимил кантриполитски музички стилови ,неговиот бекграунд останува чисто хонки тонк ,пеејќи за скршените срца и самотијата во многу од неговите песни . Исто така ,Марти Робинс докажал дека е еден од најразличните жанровски пејачи ,пеејќи све од стрејт –ахед кантри (анг. straight-ahead ) до вестерн (анг.western ) до поп до блуз ...дури и Хавајски . Џони Кеш –кој бил познат како “The Man in Black ” –станал највлијателен музичар во 1960-тите (и најверојатно,20-от век ) Иако главно снимањето на кантри ,неговите песни и звуци избиле многу други жанрови вклучувајќи ги рокабили ,блуз ,фолк,и госпел .Неговата музика покажала големо соочуство за малцинството и другите кои биле отфрлени од опшеството ,вклучувајќи ги затворските цимери.Двата најпознати албуми на Кеш биле снимени живо во затвор : At Folsom Prison и At San Quentin. За време на втората половина на 1960-те ,Прајд - роден во Слеџ, Мисисипи - станал првиот Афроамериканец суперѕвезда во кантри музиката , жанр во суштина доминиран од белите уметници.Некој од раните хитови ,пеени со урамнотежен баритон глас и во стил вклопувајќи хонки-тонк и кантрополитски ,вклучувајќи ги "Just Between You and Me," "The Easy Part's Over," "All I Have to Offer You (Is Me)" и насловни верзии од Хенк Вилијамс “ Kaw-Liga “ .Прајд продолжил да биде успешен повеќе од 20 години,натрупувајќи крајно 29 Бр.1 хитови на Billboard Hot Country Singles листата.

Новиот појавен стил,кој ги имал неговите корени во 1950-тите но експлодирал во популраноста за време на 1960-тите бил "Бејкерсфилд звукот ."Наместо создавањето музика слична на популарната поп музика ,Бејкерсфилд звукот користела хонки тонк како негова основа и додала електрични инструменти и бекбит плус стилски елемети позејмени од рокенрол. Бак Овенс, Мерл Хагард и Вин Стјуарт биле еден од врвните уметници кој го прифатиле овој звук ,и во почетокот на доцните 1960-ти тие биле помеѓу врвните кантри продавани музички изведувачи