Музеј на современа уметност (Стокхолм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Критичко трчање во формат на уметност“ нарачано од Музејот
Четирите елементи (1961) од Александар Калдер, инсталација пред влезот на музејот
Скулптури од Ники де Сент Фал и Жан Тингели (1966) надвор од Музејот
Влез

Mузеј на современа уметност (Moderna Museet), Стокхолм, Шведска, е државен музеј за современа уметност сместен на островот Скепшолмен во центарот на Стокхолм, отворен во 1958 година. Во 2009 година, музејот отворил нова филијала во Малме на југот на Шведска.

Историја[уреди | уреди извор]

Музејот е отворен на 9 мај 1958.[1] Неговиот прв менаџер бил Понтус Хултен.[2] Во мај 2010 година, Даниел Бирнбаум станал нов директор на музејот.[3] Тој останал до крајот на 2018 година. Ен-Софи Норинг била именувана за вршител на должноста директор до официјалното назначување на Гите Орскоу за нов директор од страна на Аманда Линд. Орскоу започна со нејзините нови функции во септември 2019 година.[4]

Во 2009 година, музејот отворил нова филијала во зградата претходно позната како Русенум во Малме.[5]

Колекција[уреди | уреди извор]

Во музејот се сместени шведската и меѓународната модерна и современа уметност, вклучувајќи дела од Пабло Пикасо и Салвадор Дали и модел на кулата на Татлин. Збирката на музејот вклучува и клучни дела на уметници како Марсел Дишан, Луиз Буржоа, Ники де Сент Фал, Анри Матис и Роберт Раушенберг, како и тековни набавки на современи уметници.[6]

На 8 ноември 1993 година, шест дела на Пикасо и две на Жорж Брак со вкупна вредност од повеќе од 40 милиони фунти биле украдени од музејот во познат државен удар каде што провалниците влегле ноќе преку покривот, копирајќи го методот од францускиот филм Рифифи од 1955 година.[7] Сите шест слики на Пикасо и една од сликите на Брак се пронајдени.[8]

Посетата на постојаната колекција е бесплатна, но некои од привремените изложби имаат влезници.[9]

Колекција Понтус Хултен[уреди | уреди извор]

Во 2005 година, поранешниот директор на музејот Понтус Хултен оставил преку 700 уметнички дела на музејот, заедно со неговата архива и библиотека. Неколку дела од колекцијата се изложени во постојаната колекција на музејот; многу други се изложени во наменската студиска галерија Понтус Хултен.

Парк за скулптури[уреди | уреди извор]

Музејот има парк за скулптури на островот со дела од вајари од различни националности.[10]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Музејот првично бил сместен во Ексерцишусет на Скепсшолмен.

Во 1994–98 година, привремено бил преместен на друга локација, Спервагшаларна,[11] во Стокхолм додека била изградена новата зграда на Скепшолмен, дизајнирана од шпанскиот архитект Рафаел Монео.[12] Галеријата за проучување Понтус Хултен е дизајнирана од Ренцо Пијано.

Активности[уреди | уреди извор]

Музејот организира и е место за привремени изложби на современа уметност во текот на целата година. Во 2005 година, музејот бил домаќин на фестивалот онедоцеро кој донел нова помлада публика во музејот со проекции, инсталации, разговори и аудио-визуелни настани во живо на ВЈ.[13]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Exercishuset på Skeppsholmen“. www.sfv.se. National Property Board of Sweden. Архивирано од изворникот на 6 February 2017. Посетено на 5 June 2015.
 2. Pauli, Calle (10 November 2005). „Pontus Hultén donerar 700 verk till Moderna Museet“. www.dn.se. Dagens Nyheter. Посетено на 5 June 2015.
 3. Rachlin, Natalja (12 June 2012). „In Stockholm, Stretching a Museum's Boundaries“. The New York Times. Посетено на 5 June 2015.
 4. „Gitte Ørskou will be the new Director of Moderna Museet“. Moderna Museet i Malmö (англиски). 2019-06-13. Посетено на 2019-11-11.
 5. „Moderna Museet“. www.malmo.se. Malmö Municipality. Архивирано од изворникот на 5 June 2015. Посетено на 5 June 2015.
 6. „Om samlingen“. sis.modernamuseet.se. Moderna Museet. Посетено на 5 June 2015.
 7. Axedin, Annie; TT (12 November 2013). „Största konstkuppen inte helt löst“. Södertörns Högskola. Архивирано од изворникот на 4 March 2016. Посетено на 5 June 2015.
 8. „Spektakulära konststölder genom tiderna“. www.barnebys.se. Barnebys. 5 May 1995. Архивирано од изворникот на 2018-11-14. Посетено на 5 June 2015.
 9. Stockholm TT (17 October 2014). „Fri museientré återinförs“. www.svd.se. Svenska Dagbladet. Посетено на 5 June 2015.
 10. „Utomhusskulpturer på Skeppsholmen, Stockholm“ (PDF). www.modernamuseet.se. Moderna Museet. Архивирано од изворникот (PDF) на 22 November 2009. Посетено на 5 June 2015.
 11. Odefalk, Eva (27 December 1997). „Flyttfest“. www.dn.se. Dagens Nyheter. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 5 June 2015.
 12. Moneo, Rafael; Mårtelius, Johan; Jewson, William; Lidman, Åke E:son (1998). Modern Museum and Swedish Museum of Architecture in Stockholm (шведски). Stockholm: Arkitektur. ISBN 91-87214-76-8.
 13. Jacobsson, Cecilia (13 January 2005). „Visuellt och utmanande på Moderna“. www.dn.se. Dagens Nyheter. Архивирано од изворникот на 2018-07-24. Посетено на 5 June 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

59°19′35″N 18°05′01″E / 59.32639° СГШ; 18.08361° ИГД / 59.32639; 18.0836159°19′35″N 18°05′01″E / 59.32639° СГШ; 18.08361° ИГД / 59.32639; 18.08361