Музеј на религиозната уметност (Сао Пауло)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зградата на музејот на религиозната уметност во Сао Пауло

Музеј на религиозната уметност (Сао_Пауло) (Portuguese: Museu de Arte Sacra de São Paulo) музеј посветен на собирањето и прикажувањето на религиозната уметност на Бразил. Се наоѓа во населбата Луз во Сао Паоло во левото крило на манастирот Луз, религиозна институција основана во 1774 година од Фреи Галвао. Музејот е основан во 1970 година и се одржува заеднички од страна на Државната влада на Сао Паоло и Архиепископијата Сао Паоло.