Музеј на играчки (Истанбул)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Музеј на играчки
İstanbul Oyuncak Müzesi
MuzeumhracekIstanbul budova.JPG
Музејот на играчките
Основанаприл 23, 2005; пред 17 години (2005-04-23)
МестоЃозтепе, Истанбул, Турција
Координати40°58′33″ N; 29°04′15″ E / 40.97593° СГШ; 29.07073° ИГД / 40.97593; 29.07073Координати: 40°58′33″ N; 29°04′15″ E / 40.97593° СГШ; 29.07073° ИГД / 40.97593; 29.07073
ТипМузеј на играчки
Фонд4000 играчки
СопственикСунај акин
Јавен превозАвтобус, воз
Мреж. местоistanbuloyuncakmuzesi.com

Истанбулскиот музеј на играчката (турски: İstanbul Oyuncak Müzesi) е мал музеј посветен на детски играчки. Музејот е сместен во областа Ѓозтепе, Истанбул, Турција. Музејот бил основан од страна на турскиот поет и романописец, Сунај Акин, во 2005 година. На 23 април, националниот празник на Турција, бил отворен и музејот во истата година. Во моментот во него се наоѓаат околу 4.000 играчки по потекло од Турција и странство. Голем дел од експонатите датираат од пред двесте години.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]