Прејди на содржината

Музеј на град Виница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Музеј на град Виница
Поглед кон зградата на музејот
Карта
Основан2006
МестоВиница, Македонија Македонија
ФондИсториска постановка
Археолошка постановка

Музеј на град Виницамузеј во градот Виница. Музејска установа со археолошка и историска постановка во Виница.

Идејата за основање на музеј во Виница потекнува уште од 80-тите години на минатиот век, до нејзина реализација доаѓа дури во мај 2006 година. [1]

Музејот на град виница се наоѓа во центарот на градот, во состав на зградата на локалната самоуправа.

Во музејската збирка се содржат алатките на праисторискиот човек, мистериозните култови на првите цивилизации, античкиот раскош и декаденција, скромноста на првите христијани и нивната длабока вера, воинственоста на варварските племиња – сето тоа е собрано на едно место.

Наводи[уреди | уреди извор]