Прејди на содржината

Музеј на албанската азбука

Од Википедија — слободната енциклопедија
Музеј на албанската азбука
Поглед на музејот од улица
Карта
Основан22 ноември 2012 година
МестоБитола, Македонија Македонија
ТипМеморијален музеј

Музеј на албанската азбука (Muzeu i alfabetit) — меморијален музеј кој се наоѓа во Битола. Музејот е посветен на Битолскиот конгрес од 1908 година, на кој е создадена модерната азбука на албанскиот јазик.[1][2]

Музејот се наоѓа во неокласичната куќа на Фехим Завалани на денешниот булевар „Први мај“ бр. 25, каде од 14 до 22 ноември 1908 година се одржал Битолскиот конгрес. Во музејот се изложени фотографии, документи и восочни фигури поврзани со преродбата, културните и образовните движења на албанскиот народ.[1]

  1. 1,0 1,1 „Музеј на албанската азбука“. Bitola.info. Посетено на 9 март 2022 г. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. „За музејот“. Музеј на албанската азбука. Архивирано од изворникот на 2022-02-05. Посетено на 15 септември 2020 г. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)