Музеј на Библиската земја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Музеј на Библиската земја
מוזיאון ארצות המקרא
Bible Lands Museum Jerusalem.JPG
Основан1992
МестоЕрусалим, Израел Израел

Музејот на Библиската Земја (хебрејски: מוזיאון ארצות המקרא) — музеј во Ерусалим, Израел. Во овој музеј се прикажува античката историја на Египет, хананците, Филистеја, арамеите, хетите, Еламците, Фенекијците, персијците, што значи дека во музејот се чуваат артехакти на народите кои живееле на просториите на денешен Израел и Палестина. Музејот бил изграден во 1992 година од страна на Елиј Боровски.

Координати: 31°46′30″ N; 35°12′09″ E / 31.7749° СГШ; 35.2025° ИГД / 31.7749; 35.2025

Надворешни врски[уреди | уреди извор]